středa, 01 březen 2023 14:19

Státní filharmonie Košice s Čajkovským Daniela Matejči pod taktovkou Marka Prášila

Autor:

Ve čtvrtek 2. března nabídne od sedmé hodiny večerní Státní filharmonie Košice další ze svých abonentních koncertů. V Domě umění zahraje pod taktovkou Marka Prášila a hostem bude mladý úspěšný houslista Daniel Matejča, který se představí ve slavném Houslovém koncertě D dur Petra Iljiče Čajkovského. Koncert zahájí Goralské tance z opery Halka z pera Stanislawa Moniuszka a uzavře ho Mendelssohnova První symfonie c moll. Náš RozhovorPlus s Markem Prášilem si můžete připomenou zde.

 

2023-03-01-SFK-Matejca-Prasil-04

 

Daniel Matejča patří k nejvýraznějším houslovým talentům posledních let. Jeho rodiče hrají na housle a violu. Věnuje se také hře na klavír a bicí, ale housle pro něj vždy byly nástrojem číslo jedna. Rád skládá i vlastní hudbu, ale skladatelsky ho nejvíc baví jazz. Narodil se v Liberci, na housle začal hrát ve čtyřech letech pod vedením matky Olesii Voličkové. Po roce pak nastoupil do třídy profesora Ivana Štrause, u kterého studuje dodnes. Je prvním českým vítězem prestižní celoevropské soutěže Eurovision Young Musicians 2022 a před tím zabodoval i ve světové televizní show mladých talentů klasické hudby Virtuosos V4+. Zároveň je laureátem soutěže Concertino Praga z roku 2020. 

Marek Prášil patří mezi nejvýraznější české dirigenty své generace. Hlavní hostující dirigent Jihočeské filharmonie, dirigent Národního divadla moravskoslezského a debutant Pražského jara 2022 se v posledních letech také stále více prosazuje na mezinárodních pódiích. Studoval na Janáčkově konzervatoři obory dirigování a klarinet. Absolvoval dvojí magisterská studia, nejprve na Fakultě umění Ostravské univerzity, obor hra na klarinet (2012) a poté na Janáčkově akademii múzických umění v Brně obor dirigování orchestru (2017), ve třídě mezinárodně uznávaného dirigenta Tomáše Hanuse.

 

2023-03-01-SFK-Matejca-Prasil-02

 

V roce 2015 mu bylo uděleno Stipendium Bayreuther Festspiele. Na mezinárodní scéně debutoval ve Švýcarsku u Sinfonie Orchester Biel Solothurn. Od roku 2020 pravidelně spolupracuje s Lithuanian National Symphony Orchestra, mimo jiné provedením Dvořákova Te Deum či litevskou premiérou Janáčkovy Sinfonietty. V roce 2022 debutoval u Slezské filharmonie v Katowicích, v roce 2023 se poprvé postaví před Wroclavskou filharmonii. Často se podílel jako asistent dirigenta na hudebních nastudováních oper v zahraničí: Bayerische Staatsoper v Mnichově (Janáčkova Věc Makropulos, 2014 a Smetanova Prodaná nevěsta, 2018), Welsh National Opera Cardiff (Straussův Rosenkavalier, 2017), Opéra National de Paris (Čajkovského Iolanta, 2019). V červenci 2015 vystoupil s muzikálovým souborem NDM na Mezinárodním festivalu DIMF v jihokorejském Daegu. Inscenace Fantoma Londýna zde získala hlavní cenu festivalu.

 

2023-03-01-SFK-Matejca-Prasil-01

 

Foto: Karel Kašák, archiv M. Prášila

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.