neděle, 31 červenec 2022 14:03

Mezinárodní varhanní festival u svatého Jakuba od čtvrtka do 22. září posedmadvacáté

Autor:

Bazilika svatého Jakuba na Starém Městě pravidelně ve čtvrtky od 19 hodin opět ožije Mezinárodním varhanním festivalem. Irena Chřibková, titulární varhanice baziliky a dramaturgyně a ředitelka této přehlídky, věnuje letošní ročník poctě Jiřího Ropka, který právě u svatého Jakuba působil pětačtyřicet let jako varhaník a skladatel. Od jeho narození uplynulo 1. července rovných sto let. Během festivalu zazní hudba řady autorů, zejména českých a francouzských, ale také Bacha nebo Regera. Poctu Jiřímu Ropkovi chystá na 11. srpna Jaroslav Tůma. Ropkovu tvorbu připomene i Jan Kalfus, a to 15. září.

 

400

 

Na festivalu vystoupí také Daniel Strządała, Marie Zahrádková-Esslová, Stephen Tharp, Eugenio Maria Fagiani, David Cassan a samozřejmě i Irena Chřibková, která si na svůj koncert 1. září přizvala Kühnův smíšený sbor se sbormistrem Jaroslavem Brychem a trombonistu Tomáše Trnku. Na programu totiž zaznějí Missa Adventus et Quadragesimae Petra Ebena a Dvě invokace pro trombon a varhany téhož autora.

 

202

 

Jaroslav Tůma na svém recitálu připomene Jiřího Ropka skladbou Strahovská improvizace – podle Wolfganga Amadea Mozarta. Jan Kalfus zase Variacemi na „Victimae paschali laudes“.

Italský varhaník Eugenio Maria Fagiani 8. září představí ne zcela známý repertoár. Zaznějí například skladby Wolfa-Ferrariho, Bossiho či Dalliera. Závěrečný koncert pak bude patřit Davidu Cassanovi, který už na festivalu v minulých letech vystoupil. Vrcholem jeho recitálu bude výběr ze Stravinského baletu Pták Ohnivák v úpravě Francouze Pierra Pincemaillea.

 

301

 

Koncerty budou tradičně vybaveny videoprojekcí. Více o programu festivalu najdete zde. Ohlédnutí za životem Jiřího Ropka od Petra Vebera si můžete připomenout zde.

 

Foto: archiv festivalu

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.