pátek, 14 květen 2021 07:57

MHF Leoše Janáčka letos s patnácti koncerty

Autor:

Pořadatelé Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka pro letošek připravili patnáct koncertů, které se budou konat v šesti městech Moravskoslezského kraje. Všechny akce se uskuteční v souladu s nově zveřejněnými protiepidemickými opatřeními a organizátoři jsou připraveni je realizovat. Velkou část programu přesunuli do venkovních prostor, které lépe odpovídají současnému stavu. Festivalové koncerty se uskuteční v Ostravě, Opavě, Frýdku-Místku, Ludgeřovicích, Kravařích a na Hukvaldech, a to v termínu od 27. května do 1. července.

 

Dennis-Russell-Davies-2archiv-Filharmonie-Brno-

 

„Od začátku organizace letošního ročníku Janáčkova festivalu jsme počítali s několika variantami jeho konání tak, abychom vyšli vstříc vládním nařízením. Nejsme tedy překvapeni, ale naopak jsme plně připraveni zajistit bezpečný průběh koncertů i komfort našich festivalových hostů. Věříme, že potřebu dodržovat přetrvávající bezpečnostní opatření bohatě vyváží kvalitní živý program a špičkoví umělci, kteří se doslova z celého světa sjedou do České republiky právě na Janáčkův festival,“ říká Jaromír Javůrek, ředitel MHFLJ.

Festival uvádí, že se letos bude muset obejít bez některých doprovodných akcí, nicméně o své hlavní hvězdy nepřijde. Mezi vrcholy patří zahajovací koncert na Slezskoostravském hradě, kde se na jednom podiu potká špičkový mexický violista Adolfo Alejo, americký dirigent Dennis Russell Davies a Filharmonie Brno. Společně zahrají slavnou skladbu Hectora Berlioze Harold v Itálii. „Neopomenut by neměl zůstat koncert estonské dirigenty Kristiiny Posky a francouzské klavíristky Lisy de la Salle nebo koncert arménského violoncellisty Surena Bagratuniho, který vystoupí společně s houslistou Ivanem Ženatým,“ zvou pořadatelé.

 

LisedelaSalle-HD3T1

 

„Jsme nesmírně rádi, že všichni interpreti chtějí na festival dorazit a jsou ochotni podstoupit karantény a testování. Máme také kvalitní zálohu v případě, že by někdo ze zdravotních důvodů nemohl koncert odehrát. Jsme po všech stránkách nachystáni divákům zprostředkovat kvalitní kulturní zážitek,“ uzavírá Jaromír Javůrek.

 

fDSC5604Webformat3500

 

O dalších koncertech festivalu jsme nedávno psali zde a o chystaném mistrovském klavírním kurzu Ivo Kahánka zde. Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka vznikl v roce 2018 sloučením dvou významných festivalů klasické hudby nesoucích jméno Leoše Janáčka: Janáčkův máj a Janáčkovy Hukvaldy, a navazuje na jejich více než čtyřicetiletou historii.

 

Foto: Philippe Porter, Kaupo Kikkas, archiv Filharmonie Brno

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.