středa, 07 září 2022 12:54

Akordeonové kurzy v Dobřanech a Renzo Ruggieri

Autor:

Na sedmém ročníku mistrovských akordeonových kurzů se na konci srpna v Dobřanech vedle tradiční lektorské dvojice Petra Vacka a Ladislava Horáka objevil také legendární jazzový akordeonista Renzo Ruggieri.

 

0001

 

Akce odstartovala ve čtvrtek slavnostním zahájením a pokračovala individuálními hodinami s jednotlivými lektory. V odpoledních hodinách cvičili všichni účastníci společnou skladbu Il Bosco Incantato přímo od Renza Ruggieriho, který se chopil taktovky. Kompozice vznikla pod dojmem z obrazu slavného malíře Edvarda Muncha s názvem Začarovaný les. Zazněla na zahajovacím koncertě, kde kromě mistra Ruggieriho vystoupili vítězové a laureáti národních a mezinárodních soutěží.

 

Pawlna-Wagnerov-a-Martin-Chodl

 

Na koncertě se mimo jiné velmi pěkně prezentovalo smíšené duo (housle a akordeon) Pavlína Wagnerová a Martin Chodl. Zahráli skladbu G. HermosaBrehme. Jako další vystoupil teprve desetiletý Jaroslav Pokuta. Jeho noblesní provedení skladby Rock ToccataJ. Derbenka se dalo porovnat s o mnoho staršími interprety. Zajímavé, koncentrované výkony předvedli studenti Konzervatoře J. Ježka Václav Bastl a Veronika Klatovská. Pomyslnou tečkou programu před zlatým hřebem večera byla Dagmar Chalupová, studentka 2. ročníku Konzervatoře České Budějovice. Pohádka o Tichém Donu od Vjatcheslava Semjonova, kterou prezentovala, byla technicky velmi náročnou skladbou. Interpretka dokázala skloubit skladatelův záměr i svou vlastní invenci tak, že vše působilo velmi nenásilně a přesvědčivě. Další prostor už náležel světovému jazzmenovi a skladateli Renzu Ruggierimu.

 

Jaroslav-Pokuta

 

Veronika-Klatovsk

 

Tato osobnost má za sebou více než dva tisíce koncertů a mimo sólová vystoupení hraje také se symfonickými orchestry. Skladby prezentované na zahajovacím koncertu byly pouze z jeho dílny a diváci si mohli poslechnout opravdové hity jako Tango Italiano, Carnevale nebo Valentango. Výraz, zvládnutí lyrických a technických pasáží, energie, s jakou se hraní skladeb zhostil, nenechala nikoho na pochybách, že se jedná o absolutní světovou jazzovou špičku.

 

Renzo-Ruggieri-1

 

Koncert se konal v unikátním prostoru jízdárny v Dobřanech a jednalo se o vůbec první akci tohoto typu na tomto místě. Naprosto dokonalé akustické možnosti sálu byly oceněny i ředitelem světové akordeonové továrny Bugary Armando panem Paolo Picchiem, který v rámci mistrovských kurzů řídil prodejní výstavu špičkových italských nástrojů a koncert tohoto formátu si pochopitelně nemohl nechat ujít.

 

Z-prava---Petr-Vacek-Renzo-Ruggieri-Paolo-Picchio-Ladislav-Hork

 

Mistrovské akordeonové kurzy pokračovaly v pátek individuálními hodinami, ale také autorským koncertem. Světovou premiéru cyklu skladeb Svět za barevnými sklíčky prezentoval na akordeon Pavel Samiec, který patří k nové skladatelské vlně a má mnoho úspěchů na národních a mezinárodních skladatelských soutěžích.

Sobota se nesla v duchu příprav na závěrečný koncert aktivních účastníků mistrovských kurzů, kde vystoupili žáci s programy, na kterých intenzivně pracovali s lektory. Místem konání byl koncertní sál dobřanské Základní umělecké školy J. S. Bacha, kde také probíhaly všechny individuální hodiny.

Další ročník mistrovských akordeonových kurzů bude v Dobřanech od 24. do 27. srpna 2023.

 

106

 

Foto: archiv kurzů

Petr Vacek (II.)

Akordeonista, pedagog.

Narodil se v roce 1989 v Plzni. Po absolvování Základní umělecké školy a konzervatoře studoval ve Francii u vynikajícího akordeonisty a pedagoga Frédérica Deschampse. Za studií se zúčastnil řady soutěží a získal mnohá ocenění. Stal se čtyřnásobným vítězem mezinárodní akordeonové soutěže v německém Klingenthalu, získal 1. místo v Mezinárodní akordeonové soutěži v Drážďanech a bodoval například na Soutěži konzervatoří nebo na Celosvětové akordeonové soutěži v italském Castelfidardu. V roce 2007 mu byla udělena cena Plzeňský Orfeus za mimořádnou reprezentaci kraje v oboru vážná hudba. Koncertuje u nás i v Evropě a podnikl i koncertní cestu po Japonsku. Od roku 2017 organizuje první čistě akordeonové mistrovské kurzy v České republice v Dobřanech, kde působí jako pedagog hry na akordeon. Od roku 2019 je oficiálním delegátem a porotcem celosvětové akordeonové soutěže Trophée Mondiale za Českou republiku a také předsedou akordeonistů Plzeňského kraje.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.