středa, 05 leden 2022 18:08

Rok 2021 byl v New Yorku rokem výročí Bohuslava Martinů

Autor:

„Martinů se vrátil na celý jeden rok do města, ve kterém dosáhl některých ze svých nejvýznamnějších skladatelských úspěchů.“

„O odkaz Bohuslava Martinů je mezi pamětníky i dnešní mladou generací amerických muzikantů přirozený zájem.“

„Bohuslavu Martinů, spolu s Janáčkem a Dvořákem, byl věnován také galakoncert mezzosopranistky Ester Pavlů.“

 

108

 

České centrum v New Yorku naplnilo dvanáct měsíců roku 2021 řadou programů spojených s připomínkami 80. výročí připlutí skladatele Bohuslava Martinů do New Yorku a jeho pobytu a tvorby na východním pobřeží Spojených států v následujících letech. Součástí oslav byly dvě výstavy v Galerii Czech Center New York, několik živých koncertů amerických i českých a slovenských interpretů v České národní budově na Manhattanu a dále mistrovské kurzy, skladby znějící online a připomenutí historických souvislostí v podání známých osobností české hudby.

Do roku Bohuslava Martinů se zapojily nahrávkami online hvězdy české vážné hudby a živými koncerty s samotném New Yorku mladí američtí studenti hudby z prestižních amerických škol. S nimi všemi také američtí pedagogové a odborníci. Opakovaně oslavy v New Yorku podpořili osobní účastí například Brian Large, Véronique Firkusny, muzikolog Michael Beckerman nebo klavíristky Katelyn Bouska a Pavlina Dokovska. Jako tomu bylo v případě roku Leoše Janáčka, přispěla i mladá americká pianistka Isabel Keleti, která letos studuje v Brně. Bohuslavu Martinů, spolu s Janáčkem a Dvořákem, byl věnován také galakoncert na závěr oslav výročí skladatelova amerického pobytu v podání mezzosopranistky Ester Pavlů. V Česku se k Triu České filharmonie, členům brněnského orchestru Janáčkovy opery, Zemlinského kvarteta a Dua Ambroš připojila videonahrávkami žáků také ZUŠ v Kladně.

 

1055

 

Po mnoha desetiletích se Martinů vrátil na celý jeden rok do New Yorku, do města, ve kterém dosáhl některých ze svých nejvýznamnějších skladatelských úspěchů. Jeho komorní tvorba patří pevně do repertoáru amerických hudebních škol, jeho orchestrální tvorba se také začíná pomalu vracet, bylo by skvělé, kdyby se do Spojených států dostala i vynikající tvorba pro hudební divadlo. Snad k tomu trochu přispěla i právě končící sezóna,“ uvedl k významu Roku Martinů v New Yorku Aleš Březina, ředitel pražského Institutu Bohuslava Martinů.

 

102

 

Ředitel Českého centra v New Yorku Miroslav Konvalina dodal, že během programů, které začaly v lednu a pokračovaly reálnými akcemi i online programy až do prosince, se ukázalo, že o odkaz Bohuslava Martinů je mezi pamětníky i dnešní mladou generací amerických muzikantů přirozený zájem. „Stačilo ukázat příležitost – a vynikajících nabídek na to, jak Martinů připomenout, bylo více než dost,“ zdůraznil. Váží si podle svých slov také dvou výstav. Jednu připravili s Alešem Březinou a Institutem Bohuslava Martinů a druhou s českou fotografkou v New Yorku Kateřinou Dvořákovou Mankovou.

 

103

 

Po Roce Leoše Janáčka v New Yorku v roce 2020 a po Roce Bohuslava Martinů v New Yorku v roce 2021 připravuje tamní České centrum na rok 2022 připomínky dalšího z českých hudebních velikánů – Bedřicha Smetany.

 

--------

Připomeňte si na portálu KlasikaPlus.cz článek Světoběžník Martinů v New Yorku v seriálu Klasika v souvislostech, článek o newyorských programech v rubrice SouvislostPlus, rozhovor s Michaelem Beckermanem a rozhovor s Katelyn Bouska, dále rozhovor s Miroslavem Konvalinou a nakonec i americké turné Ester Pavlů.

 

*******

 

Deti-hraji-Martinu

 

Ester-Pavlu-v-CC-NY

 

Koncert-Ester-Pavlu

 

Ester-Pavlu-v-CC-NY-I

 

Mannes-School-of-Music

 

koncert-zaku-Manes-School-of-Music1

 

1088

 

Foto:  Kateřina Dvořáková Manková, Centrum B. Martinů v Poličce, Fb - České centrum New York, archiv KlasikyPlus, archiv Katelyn Bouska, ZUŠ Kladno

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.