sobota, 15 prosinec 2018 10:07

Vánoce s Gentlemen Singers

Autorka:

 

„O nata lux od  Martena Lauridsena patří k nejprodávanějším vánočním skladbám. Její křehký půvab plný jemných souzvuků dokázal, že soubor si titulní píseň vybral správně.“

„Rozloučili se ztišenou aranží Tiché noci, kdy ztemnělý kostel, svíčky a jejich bezchybné provedení vykouzlilo tu nejhezčí vánoční atmosféru.“

„Ve všech skladbách nádherně vynikal lehký, čistý a lahodivý hlas kontratenoristy Filipa Dámce.“

 

DSC5307

 

V kostele Povýšení sv. Kříže v Litomyšli zpívá dnes večer České vokální okteto Gentlemen Singers.  Se stejným vánočním programem vystoupilo před několika dny v rámci šňůry koncertů i v Praze v kostele sv. Anny. V programu  s podtitulem O nata lux, shodném s loňskou nahrávkou souboru, zaznívají vánoční skladby mnoha stylových období od renesance přes tradiční koledy až po hudbu současných autorů. 

Gentlemen Singers jsou jedním z mála českých vokálních souborů, který se zpěvu věnuje na profesionální bázi. Za své patnáctileté působení účinkovali na víc než tisícovce koncertů, podnikli několik zahraničních zájezdů a úspěšně se účastnili mnoha mezinárodních festivalů a soutěží. Vydali sedm nahrávek, dvě z nich s vánoční tematikou. Koncert O nata lux, se kterým soubor tyto Vánoce vystupuje, je spojen s jejich posledním vánočním CD z prosince 2017, které navazuje na úspěšné vánoční album Tichá noc s Gentlemen Singers. Oproti první vánoční nahrávce se album O nata lux liší větším zastoupením soudobé hudby a také důrazem na netradiční pojetí klasických vánočních koled. Ve stejném duchu se nesl i pražský koncert souboru 9. prosince.

 

DSC5383

 

Gentlemen Singers začali v tradičním duchu renesanční vánoční písní na text z Janova evangelia Verbum caro factum est, anglickou koledou Angelus ad Virginem a středověkou koledou Gaudete Christus est natus, kterou speciálně pro soubor upravil kanadský skladatel Stephen Hatfield. Hned v prvních tónech si mohlo obecenstvo vychutnat sladěný projev všech osmi zpěváků, jejich bezchybné nasazování i závěry a lahodný zvuk.

Příjemným překvapením bylo provedení druhého Magnificat od Claudia Monteverdiho z roku 1640. Magnificat jako součást nešpor zdánlivě do vánočního programu nepatří, text ovšem zachycuje chvalozpěv Marie před narozením Ježíše, jeho zařazení bylo tedy více než vhodné. Náročná skladba byla komponovaná pro baziliku sv. Marka v Benátkách a počítá s velkými zkušenostmi a dovednostmi zpěváků. V podání Gentlemen Singers kompozice výborně vynikla také díky čistě mužskému obsazení, které podle mého názoru renesančním skladbám svědčí lépe než provedení smíšeným sborem. 

 

DSC5297

 

Po renesančním Magnificat se Gentlemen Singers přesunuli do naší doby a přednesli skladbu, která dala jméno jak jejich CD, tak celému vánočnímu koncertu. O nata lux od amerického skladatele Martena Lauridsena je po celém světě nesmírně oblíbená kompozice a patří k nejprodávanějším vánočním skladbám pro vokální soubory vůbec. Její křehký půvab plný jemných souzvuků dokázal, že soubor si titulní píseň vybral správně. Na skladbu O nata lux Gentlemen Singers navázali dalšími dvěma soudobými vánočními kompozicemi, dílem lotyšského skladatele Richardse Dubry s názvem Hodie Christus Natus Est a písní The Lamb od britského autora Johna Tavenera. Všechny tři současné skladby do celého charakteru koncertu výborně zapadly a ukázaly, že vánoční atmosféru mohou navodit i jiné než notoricky známé melodie. Soudobá hudba Gentlemen Singers dobře sedí, jejich provedení bylo citlivé a i v náročných pasážích vyžadujících perfektní intonaci členové nezakolísali a podali obdivuhodný výkon.  

Ve druhé polovině koncertu zazněly vánoční koledy v tradičním slova smyslu, ovšem vždy v originální úpravě. Soubor si vybral tři koledy z jiných koutů Evropy, z Dánska, Polska a Německa, a také umělou koledu In the bleak Midwinter od britského skladatele Gustava Holsta, autora známé suity Planety, koledu, která patří k nejoblíbenějším  v anglickém jazyce. Gentlemen Singers přednesli také čtyři české koledy; dvě barokní koledy a vánoční klasiku My tři králové jdeme k vám už posluchači znali z jejich alba Tichá noc s Gentlemen Singers. Zde se naplněný sál dočkal i scénického humorného pojetí, pověst o dobrém smyslu pro humor ostatně soubor už roky provází. Čtvrtá koleda, Nesem vám noviny v úpravě Petra Wajsara, publikum překvapila svým - pro Wajsara typickým - beatboxovým doprovodem a jazzovým charakterem. Úprava všech čtyř koled vznikla exkluzivně pro Gentlemen Singers.

 

DSC5249

 

V netradičním pojetí vánočních klasik soubor pokračoval i úpravou Berlinových White Christmas od Adama Koubka. Gentlemen Singers se rozloučili ztišenou aranží Tiché noci, kdy ztemnělý kostel, svíčky a jejich bezchybné provedení doopravdy vykouzlilo tu nejhezčí vánoční atmosféru. Velký aplaus dával tušit, že publikum domů bez přídavku neodejde. Gentlemen Singers byli připravení a posluchače pobavili na míru šitou hříčkou od  Josefa Melnára nazvanou Popletení koledníci.

Poslechnout si vánoční melodie v adventním čase je vždy potěšující, ovšem když je interpretují zpěváci takových kvalit, jedná se o opravdu nadpozemský zážitek. Souhra všech členů souboru je opravdu obdivuhodná, jejich hlasy spolu dokonale ladí a všichni prokázali, že jsou mistři intonace a je jim vlastní procítěný projev. Musím vyzdvihnout prvního kontratenoristu souboru Filipa Dámce a jeho lehký, čistý a lahodivý hlas, který ve všech skladbách nádherně vynikal.

Krásný zážitek s Gentlemen Singers si budou moci lidé před Vánocemi vychutnat ještě jednou, soubor s koncertem O nata lux vystoupí 15. prosince v kostele Povýšení sv. Kříže v Litomyšli.

 

DSC5301

 

V dalších dnech navazují koncerty, na kterých okteto spoluúčinkuje. Ve středu se objeví na pódiu Tylova divadla v Lomnici nad Popelkou spolu se souborem Musica Bohemica, ve čtvrtek a v sobotu pak zazpívá s Musicou Bohemicou a s Dagmar Peckovou v kostele svatých Šimona a Judy v Praze.Tento program se jmenuje Zrození a je plný českých a moravských vánočních koled a písní staré Evropy. Samostatný Novoroční koncert mají potom Gentlemen Singers 6. ledna v Kolárově divadle v Polici nad Metují.

Foto: Archiv souboru

Markéta Milerová

Vystudovala bohemistiku a hudební vědu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Spolupracuje s Českým rozhlasem na pořadech o staré hudbě a má zkušenosti i v oblasti televizní tvorby a dramaturgie. Od malička se věnuje sborovému zpěvu a hře na klavír a na další nástroje. Od ledna 2019 žije v americkém Seattlu, kde pracuje v hudebním divadle 5th Avenue Theatre a je členkou pěveckého sboru Seattle Chamber Singers.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.