čtvrtek, 01 listopad 2018 10:32

Filharmonie na cestě mezi Washingtonem a Kalifornií

Autor:

„Předání Ceny Antonína Dvořáka právě ve Washingtonu mělo jasnou symboliku.“

„Komárek by si přál, aby se zájem o hudbu a o Českou filharmonii doma zvedal.“

„Na zájezdě  zaznívá Dvořákova Sedmá a Violoncellový koncert, ale také Čajkovského hudba.“

 

Washington-DSC2187

 

Česká filharmonie má před sebou vystoupení v koncertním sále Michiganské univerzity ve stotisícovém městě Ann Arbor a v neděli koncert ve čtyři sta kilometrů vzdáleném Chicagu. Orchestr je od 25. října do 12. listopadu na americkém turné, při němž už hrál ke stému výročí Československa v New Yorku a Washingtonu a které zakončí v Kalifornii.

„Jde především o signál domů,“ řekl KlasicePlus ve Washingtonu filantrop Karel Komárek k udělení Ceny Antonína Dvořáka České filharmonii. Akademie klasické hudby, kterou Komárek podporuje, vedle této ceny také pořádá festival Dvořákova Praha a filharmonie je na něm rezidenčním orchestrem.  Komárek před novináři v souvislosti s jubileem samostatného státu vyjádřil hrdost na svou zem, která podle něj vzkvétá a je stabilní. Češi by se proto podle něj měli naučit být suverénnější, ale také více milí. Přál by si rovněž, aby si uvědomovali důležitost hudby v české kultuře a aby se zájem o ni i o Českou filharmonii zvedal.

 

Washington-DSC2100

 

Cenu převzal šéfdirigent Semjon Byčkov a generální ředitel David Mareček před koncertem České filharmonie v Kennedyho centru. Podle Marečka může kultura Českou republiku ve vývozu reprezentovat velmi dobře. Ocenil, že se i pro toto turné podařilo spojit síly státu a soukromého sektoru a že filharmonie může za sebou ve Spojených státech zanechávat stopu, kterou si přeje zanechat. Je mimochodem první organizací, která získala Cenu Antonína Dvořáka. Doposud šlo vždy o osobnosti. Její předání právě ve Washingtonu mělo symboliku – byl to Antonín Dvořák, kdo řídil v Praze v roce 1896 první koncert tohoto orchestru. A v Americe sám zanechal velkou stopu. Nehledě na to, že ve Washingtonu ještě před vyhlášením nezávislosti Československa předložil Tomáš Garrigue Masaryk americké vládě a tisku Washingtonskou deklaraci, která oznamovala, že Češi a Slováci ze svého požadavku na samostatnost nesleví, a vysvětlovala, proč na vlastní stát mají legitimní nárok.

 

Washington-DSC2149

 

V New Yorku byla filharmonie naposledy před čtyřmi roky, ale ve Washingtonu zahrálo nyní naše první hudební těleso po dlouhých dvaadvaceti letech. Koncertní sál v Kennedyho centru má na 2400 míst. Velkoryse koncipovaná budova, otevřená v roce 1971, skrývá také operní divadlo a tři další divadelní scény. Je zasvěcena památce Johna F. Kennedyho, pětatřicátého amerického prezidenta, který zemřel po atentátu 22. listopadu před 55 lety.

Karel Komárek je předsedou mezinárodního výboru Kennedyho centra a podporovatelem programů prezentujících na Millenium Stage mladé hudebníky. Byla už mezi nimi i řada českých. Dalšími, kdo se tak ve Washingtonu v následujících měsících představí, jsou Pavlína Horáková, Karel Růžička, Lukáš Sommer a Please the Trees.

 

Washington-DSC2225

 

„Česká republika je prosperující hrdý středoevropský stát, pevně zakotvený v západní kultuře,“ prohlásil na setkání s novináři český velvyslanec v USA Hynek Kmoníček, když přibližoval dosavadní letošní průběh oslav stého výročí vzniku Československa a prezentaci země v Americe. Ve Spojených státech podle něj žije 1,7 milionů lidí s českými kořeny. Nejvíc jich podle jeho slov není ani v New Yorku, ani v Chicagu nebo ve Washingtonu, ale v Texasu a Nebrasce. „Slavili jsme důstojně, a to i tam, kde už třicet nebo čtyřicet let žádnou návštěvu jménem naší země neměli,“ poznamenal.

 

Washington-DSC2173

      

Současný zájezd České filharmonie sice nesleduje místa, kde žijí krajané, ale zejména v New Yorku a Washingtonu koncerty česky hovořící Američany nebo Čechy přechodně žijící v USA přilákaly. Na zájezdě  nyní opakovaně zaznívá Dvořákova Sedmá symfonie a jeho Violoncellový koncert, který s orchestrem hraje mladá Američanka Alisa Weilerstein. Dílo už s ním před několika lety natočila, jejich spojení je pro americké publikum lákadlem a jejího Dvořáka je radost poslouchat. V Ann Arbor tvořila část programu také hudba Petra Iljiče Čajkovského. Tu uvedou filharmonii se Semjonem Byčkovem i v kalifornských  městech Costa Mesa a Stanford a pak i v San Francisku, kde turné, podpořené také Komárkovou rodinnou nadací, končí.

 

Washington-DSC2118

Foto: Petr Veber

Petr Veber

Nepochází z uměleckého prostředí, ale k hudbě má jako posluchač i jako neprofesionální klavírista a varhaník blízko od dětství. Po gymnáziu vystudoval hudební vědu na Karlově univerzitě. Od poloviny 80. let působí jako novinář, hudební a operní kritik a autor textů o hudbě a hudebnících. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 pak deset let v Českém rozhlase vedl hudební redakci stanice Vltava, pro kterou nadále pracuje jako publicista. Současně je jedním z dlouholetých průvodců vysíláním Českého rozhlasu D-dur, digitální stanice klasické hudby. Od 80. let vedle zaměstnání nepřetržitě přispívá do odborných českých hudebních měsíčníků, deníků i časopisů. Připravoval rozhovory a psal hudební reflexe do Lidových a Hospodářských novin, publikuje v Týdeníku Rozhlas i na internetu, píše texty k programům koncertů i obalům CD. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života a snaží se o tom nenásilně přesvědčovat ostatní. Za hudbou cestuje stejně nadšeně, jako rád chodí po horách a fotografuje. Vážnou hudbu všech období, forem a žánrů ještě stále vyhledává, s potěšením poslouchá a dál poznává. V červnu 2018 se proto stal spoluzakladatelem hudebního portálu KlasikaPlus.cz...

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.