pátek, 02 červen 2023 10:16

Česká filharmonie uvede Mahlerovu Šestou a bude i tradiční open-air

Autor:

Šéfdirigent a hudební ředitel České filharmonie Semjon Byčkov se svým tělesem uzavře abonentní řady sté dvacáté sedmé sezóny trojím uvedením Symfonie č. 6 Gustava Mahlera. Z koncertů bude pořízena nahrávka pro hudební vydavatelství Pentatone, u něhož v podání prvního českého orchestru zatím vyšly Mahlerovy Symfonie č. 2, 4 a 5. Koncerty se konají ve Dvořákově síni Rudolfina od 7. do 9. června vždy od půl osmé večer. Po prvním z koncertů se posluchači budou moci setkat se Semjonem Byčkovem ve dvoraně Rudolfina, kde bude odpovídat na jejich dotazy a kde se také uskuteční autogramiáda jeho dosud vydaných nahrávek s Českou filharmonií.

 

2023-06-02-Cesk-filharmonie-Magle-zaver-sezony-02

 

Semjon Byčkov vysvětluje, že je Mahlerova Šestá symfonie v pravém slova smyslu hluboce tragickým dílem. Zvláštní je, že v době, kdy ji Mahler psal, byl ve svém osobním životě velmi šťastný. Když symfonii dokončil a přehrál ji na klavír ženě Almě, propukla v pláč a řekla: „Jak můžeš napsat něco takového, když jsme tak šťastní?“ Brzy na to zemřela jejich dcera a Mahlerovi diagnostikovali nevyléčitelnou srdeční chorobu, byť tomu v osobním a rodinném životě v době tvorby symfonie vůbec nic nenasvědčovalo. Mahlerovu Šestou šéfdirigent a hudební ředitel České filharmonie se svým orchestrem uvedl na přelomu března a dubna ve Štýrském Hradci, Vídni, Budapešti, Aix-en-Provence a na konci května v Lipsku v rámci Mahlerova festivalu.

Premiéra Symfonie č. 6 se konala 27. května 1906 v Essenu pod skladatelovým vedením. Česká filharmonie ji poprvé uvedla v lednu 1912 pod taktovkou Viléma Zemánka. Od té doby se k ní ovšem vrátila jen několikrát. Častěji ji publiku nabízel pouze Václav Neumann, který také koncem sedmdesátých let pořídil legendární nahrávku všech Mahlerových symfonií. Naposledy toto dílo v podání prvního českého orchestru zaznělo v Rudolfinu v roce 1994 pod taktovkou Leonarda Slatkina.

 

2023-06-02-Cesk-filharmonie-Magle-zaver-sezony-01

 

Večer 7. června se ve dvoraně Rudolfina po skončení koncertu domovského orchestru uskuteční setkání se Semjonem Byčkovem, které je určeno nejen pro držitele vstupenek na středeční koncert, ale i pro všechny ostatní zájemce. Ti si mohou zkrátit čekání medobraním na střeše Rudolfina, návštěvou komentované prohlídky výstavy Shifted Realities v Galerii Rudolfinum, poslechem nové nahrávky Mé vlasti v podání České filharmonie pod taktovkou Semjona Byčkova v Artparku Galerie Rudolfinum nebo open-air koncertem Pražského filharmonického sboru ve Valdštejnské zahradě.

Pražskou sezónu prvního českého orchestru uzavře tradiční open-air koncert na Hradčanském náměstí ve středu 21. června, kdy se k České filharmonii pod taktovkou dirigenta Keitha Lockharta připojí tenorista a loňský laureát Ceny Jiřího Bělohlávka Petr Nekoranec a nekonvenční trio Time for Three propojující americanu, moderní pop a vážnou hudbu.

 

2023-06-02-Cesk-filharmonie-Magle-zaver-sezony-03

 

Ještě předtím bude Česká filharmonie pod vedením Tomáše Netopila hostovat na Mezinárodním hudebním festivalu Leoše Janáčka v Ostravě s Dvořákovou kantátou Stabat Mater, kterou o dva dny později provede i na Národním festivalu Smetanova Litomyšl. Tam je přítomna i při zahajovacím koncertě 15. června, kdy zazní Smetanova, Dvořákova a Rachmaninovova hudba. I tento program diriguje Tomáš Netopil, sólistou je Kirill Gerstein. V zahraničí uzavře Česká filharmonie sezónu dvěma červencovými koncerty v Bad Kissingenu. Na nich mimo jiné zaznějí tři Dvořákovy předehry a jeho Sedmá symfonie, kterou si pražské publikum v podání Semjona Byčkova bude moci vyslechnout hned na počátku příští koncertní sezóny orchestru.

 

Foto: Petra Hajská, Jens Gerber

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.