úterý, 23 květen 2023 09:14

Reinhold Glière v rukou studentů JAMU

Autor:

Koncertní sál Hudební fakulty Janáčkovy akademie múzických umění bude hostit výjimečný večer. V podání našich a zahraničních studentů této instituce zazní několik skladeb ukrajinského skladatele Reinholda Glièra včetně jeho kompletního opusu č. 35. Koncert se uskuteční ve středu 24. května od devatenácti hodin.

 

2023-05-23-JAMU-Glier-01

 

Mezinárodní skupinu studentů budou reprezentovat flétnistka Kateřina Čechová, hobojistka Yelyzaveta Chkhartishvili, klarinetista Dominik Sedlák, fagotista Aliaksei Charnavoki, hornista Nikolaj Kolgomortcev, kontrabasista Ondřej Sejkora, violoncellista Lukáš Polák a klavíristka Oleksandra Bokoch. V rámci jednoho večera představí skladatelův kompletní opus č. 35, který čítá jedenáct částí. V úplném znění bude odehrán vůbec poprvé. Kromě toho diváci uslyší Gliérovo Preludium č. 4 a Čtyři kusy pro kontrabas a klavír.

Nenašli jsme žádnou informaci o tomto opusu, proto jsme se rozhodli pro jeho premiéru – číslo 5 opusu se pravděpodobně nehrálo nikdy. Naším cílem je popularizace skladeb Glièra; chceme je tímto koncertem publiku přiblížit,“ uvedla klavíristka Oleksandra Bokoch.

Reinhold Glière byl ukrajinský (sovětský) hudební skladatel a hudební pedagog německo-polského původu. Na Kyjevské hudební škole ho hru na housle učil významný český pedagog Otakar Ševčík. Okolo roku 1900 též začal užívat francouzskou podobu jména „Glière“, z čehož později vznikla legenda, že byl francouzského nebo belgického původu. V roce 1901 začal učit na Gnesinské akademii. K jeho žákům zde patřili Nikolaj Jakovlevič Mjaskovskij a Sergej Prokofjev.

 

2023-05-23-JAMU-Glier-02

 

Hudební fakulta JAMU pečuje o své multikulturní a mezinárodní prostředí, čemuž nasvědčuje velké množství studentů z Běloruska, Ruska a především z Ukrajiny, kteří po vypuknutí války na Ukrajině dostali možnost studia na Janáčkově akademii múzických umění. Na celoakademické úrovni bylo zřízeno centrum pomoci a transparentní účet pro jejich podporu.

 

Foto: ilustrační - Hudební fakulta JAMU (Facebook), Wikipedia / a.n. / volné dílo

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.