čtvrtek, 18 květen 2023 14:53

Plzeňské Divadlo J. K. Tyla představilo sezónu 2023/2024

Autor:

Pět oper, pět činoher, dva muzikály a tři balety – celkově tedy 15 nových inscenací uvidí diváci Divadla J. K. Tyla během nadcházející sezóny 2023/2024. Plzeňské divadlo poosmé symbolicky zahájí sezónu Průvodem Vendelín, letos 5. září, a rozloučí se s ní v lochotínském amfiteátru, kde pro diváky v rámci 8. ročníku Noci s operou připraví napřesrok opět dvě produkce – operu Bedřicha Smetany Libuše a muzikál Dracula.

 

2023-05-18-DJKT-nov-sezona-01

 

První premiérou souboru opery i sezóny bude Massenetova Manon vyprávějící o osudové, ale nenaplněné lásce mezi Manon a rytířem Des Grieux. Druhá premiéra opery přinese hudbu Wolfganga Amadea Mozarta v titulu La clemenza di Tito, jenž byl původně napsán pro slavnosti spojené s korunovací Leopolda II. za českého krále. „Touto operou poukazujeme na málo uváděný klenot Mozartovy operní tvorby, který je podobně jako Don Giovanni psán pro Prahu a neoprávněně stojí ve stínu právě tohoto slavnějšího titulu,“ vysvětluje šéf souboru opery Jiří Petrdlík. Další plánované premiéry se ponesou v duchu kulturní události Rok české hudby, připadající na rok 2024, a proto přinesou díla českých autorů. Na jaře to bude na Malé scéně komorní opera na motivy tvůrčího i osobního života Boženy Němcové Jsem kněžna bláznů skladatelky Lenky Noty, jež bude uvedena pouze třikrát, následovat bude Smetanova Hubička a v červnu opera Bohuslava Martinů Julietta aneb Snář. K akci Rok české hudby odkazuje také výběr titulu pro Noc s operou, kde zazní zmíněná Libuše.

 

2023-05-18-DJKT-nov-sezona-03

 

Balet DJKT přichystá v nadcházející sezóně tři nové tituly, každý pro jinou scénu. Na jeviště Velkého divadla přenese německá choreografka Anna Vita do taneční podoby složitý život slavného skladatele Petra Iljiče Čajkovského. „Touto inscenací si v roce 2023 připomeneme 130 let od Čajkovského úmrtí. Původně jsme ale tento titul plánovali uvést v roce 2020 – tedy 180 let od skladatelova narození,“ doplňuje šéf souboru Jiří Pokorný. Následovat bude na Nové scéně taneční adaptace pohádkového příběhu o Malém princi francouzského spisovatele Antoina de Saint-Exupéryho. Choreografii vytvoří šéf souboru Jiří Pokorný, libreto a režie budou v rukou ředitele divadla Martina Otavy. Třetí premiéra sezóny se odehraje na Malé scéně, konkrétní titul je však ještě v jednání.

Muzikálový soubor přivede do Plzně legendární dílo autorské dvojice Andrew Lloyd Webber a Tim RiceJesus Christ Superstar. Jeden z nejznámějších muzikálů vůbec se na plzeňské Nové scéně představí v režii Lumíra Olšovského. Druhým premiérovým titulem souboru bude komedie Company muzikálového tvůrce Stephena Sondheima, spoluautora titulů jako West Side Story nebo Sweeney Todd. Company se na českém jevišti objeví vůbec poprvé. Úplný závěr sezóny bude podruhé v lochotínském amfiteátru patřit i souboru muzikálu. Uvede domácí muzikál Dracula a připojí se tak k Roku české hudby.

 

2023-05-18-DJKT-nov-sezona-05

 

Rok české hudby je kulturní událost, která od roku 1924 každých deset let připomíná významná výročí osobností české hudby. Letos připadá na dvousté výročí narození Bedřicha Smetany a zároveň připomíná 140 let od jeho úmrtí. Divadlo plánuje během roku 2024 uvést celý cyklus Smetanových oper. Přímo z repertoáru plzeňského divadla se jedná o Prodanou nevěstu, Dalibora, Hubičku, Čertovu stěnu (premiéra říjen 2024) a Libuši, která bude součástí Noci s operou. Branibory v Čechách, Dvě vdovy a Tajemství do Plzně přiveze Národní divadlo moravskoslezské.

Obnovených premiér se dočkají čfyři pohádky – operní Kocour v botách, hravá činohra 1 × 6 pohádek, taneční zpracování příběhu o Malé mořské víle a muzikál pro celou rodinu Plzeňský pověsti.

 

2023-05-18-DJKT-nov-sezona-04

 

Všechny soubory budou pokračovat i v obvyklých aktivitách mimo svůj běžný repertoár. Zájemci se mohou zapojit do 9. ročníku Literární kavárny, navštívit Baletní ateliéry, poslechnout si podcastový kanál Čin&hra, zúčastnit se Noci divadel, objevit skryté choreografické talenty s Baletní inspirací nebo nahlédnout „pod pokličku“ hudebnímu divadlu v 7. ročníku festivalu Na scénu! Předplatné Divadla J. K. Tyla na sezónu 2023/2024 je v prodeji od 24. dubna 2023. „Novinkou sezóny 2023/2024 bude klub DJKT,“ upozorňuje ředitel Martin Otava. „Pro jeho členy chystáme výhody v podobě přednostního nákupu vstupenek a neformální doprovodné akce, například vstup na zkoušku či setkání s umělci.

 

2023-05-18-DJKT-nov-sezona-02

 

Novinkou pro školy je projekt Divadelní brány, kterým se DJKT na začátku sezóny otevře žákům základních a středních škol a jejich pedagogům a nabídne netradiční a interaktivní pohled do zákulisí i pozvánky na připravovaná školní představení.

 

Foto: ilustrační - DJKT (Facebook) / Martina Root

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.