pondělí, 27 srpen 2018 08:52

Poslední koncerty pod otevřeným nebem

Autor:
o03

„Prodanou nevěstu vybrali organizátoři v roce stého výročí Československa záměrně.“

„Dvořákova Praha se 2. září nemusí na počasí tolik ohlížet.“

„Také Valdštejnská zahrada je propojena s osudovými osmičkami českých dějin.“

„O posledním prázdninovém víkendu končí řada letních hudebních akcí.“

„Zámek, stojící na samém okraji povrchových dolů, má slavné hudební tradice.“

 

 

Vstup zdarma a v podání umělců Národního divadla Smetanova Prodaná nevěsta, to je 2. září letošní Opera v Šárce. Ve stejnou dobu festival Dvořákova Praha pořádá jako prolog koncerty na čtyřech méně obvyklých místech města. A v předchozích dnech se metropole rozloučí s létem open-air koncertem Pražských symfoniků ve Valdštejnské zahradě.

 

2Poslední prázdninové nebo první zářijové nedělní odpoledne patří v Praze už tradičně opernímu představení v místech původního přírodního divadla na kraji města v Šárce. V produkci Originálního hudebního divadla Praha vystoupí i letos sólisté, orchestr, sbor a balet opery Národního divadla v Praze, a to v čele s Danou Burešovou, Alešem Brisceinem a Luďkem Velem. Dirigentem je Jan Chalupecký. Pro většinu ze zúčastněných umělců jde o každoroční konstantu, tradici a možná i svého druhu obřad. A pro diváky, kterých je pokaždé několik tisíc, také. Poslouchá se na svahu na trávě a mezi stromy, účinkující hrají na nerovném terénu velmi reálně, zpívají pochopitelně s mikroporty a jsou až dráždivě na dosah. Jde o neopakovatelnou atmosféru se sváteční pohodou a s dotykem s důvěrně známým repertoárem. Prodanou nevěstu vybrali organizátoři v roce stého výročí Československa záměrně. Někdejší letní scéna Národního divadla fungovala na tomto místě v letech 1913 až 1922. A byla to právě tato doopravdy národní opera, která v roce 2005 v Šárce novodobou obnovenou tradici operních představení otevřela... Nezapomeňte deky na sezení, případně pláštěnky, připomínají i letos pořadatelé. Podle dlouhodobé předpovědi by mohlo být ten den asi docela slušně; takže spíš ty deky.

Dvok-kostelOrganizátoři festivalu Dvořákova Praha se na počasí nemusejí 2. září tolik ohlížet. Na odpoledne sice připravili procházku po stopách skladatele, ale všechna čtyři naplánovaná zastavení se konají v interiérech, kde je postupně doprovodí čtyři komorní koncerty. První zastávkou je byt architekta a mecenáše Josefa Hlávky ve Vodičkově ulici, hrát tam bude Bennewitzovo kvarteto. Nedaleko Národního divadla, v kostele sv. Vojtěcha, kde Dvořák jako mladý usedal za varhany, zazní v podání Pražského smíšeného sboru výběr z Biblických písní a části Lužanské mše. Třetí zastávkou bude sál v sídle Zpěváckého spolku Hlahol, s nímž Dvořák za svého života úzce spolupracoval. Dům stojí za rohem od kostela, naproti ostrovu Žofín, kde se konala řada premiér Dvořákových skladeb i děl dalších autorů, včetně Smetanovy Mé vlasti. V Hlaholu zazpívá Kühnův smíšený sbor sborové skladby Antonína Dvořáka. Pražské putovaní po jeho stopách zakončí účastníkům houslista Jiří Vodička a klavírista Martin Kasík v Konviktu, kde kdysi sídlila Varhanická škola, jejímž byl Dvořák jako mladík studentem... Výlet po jeho stopách je součástí programu Dvořákovy Prahy od roku 2013. Návštěvníci a posluchači tak už byli v Lužanech, ve Zlonicích, ve Vysoké u Příbrami, ve skladatelově rodné Nelahozevsi a loni v Kroměříži.

dsc-2767denik-630Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK po roce znovu pořádá oblíbený koncert klasické a filmové hudby. Ve středu 29. srpna vpodvečer v barokní Valdštejnské zahradě zazní hudba Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka a dalších českých tvůrců, melodie Karla Svobody z filmů Tři oříšky pro Popelku a Noc na Karlštejně a premiéra Hašlerových písniček ve vlastní orchestrální úpravě dirigenta koncertu Jana Kučery. Samotná zahrada je také propojena s osudovými osmičkami českých dějin - právě v roce 1648 byly odtamtud švédskými vojsky uloupeny všechny sochy; dodnes jsou tu jen kopie... Koncert zde uspořádali Pražští symfonikové poprvé 21. května 1949, tehdy s dirigentem Václavem Smetáčkem. Letos bude koncert poprvé ozvučen.

Na Vypichu v Praze se má, rovněž 29. srpna, uskutečnit pod širým nebem představení Verdiho opery Nabucco s Richardem Haanem v titulní roli a s početně obsazeným orchestrem a sborem.

veb-Broumov-P1010193O posledním prázdninovém víkendu symbolicky končí řada letních hudebních akcí. A tak se například v sobotu 1. září uzavírá v kostele sv. Vojtěcha v Broumově v severovýchodním výběžku Královéhradeckého kraje letní hudební festival Za poklady Broumovska. Každoročně láká na desítku podvečerních koncertů pořádaných v barokních sakrálních prostorách – láká tedy na genia loci regionu s architekturou zasazenou do nádherné krajiny, do regionu s výraznou benediktinskou historií. Přehlídku zakončí sopranistka Kateřina Kněžíková se souborem L´Armonia Terrena.

177848101519375413603811044088503oVe stejnou dobu se koná v Krušných horách závěrečný večer festivalu Hudební léto v Jezeří. Zámek, stojící dnes bohužel na samém okraji povrchových dolů, má slavné hudební tradice z doby, kdy patřil knížeti Josefu Františkovi  Maxmiliánu Lobkowitzovi, který na Jezeří na konci 18. století nechal vybudovat zámecké divadlo; byl nejen mecenášem, ale sám také hudebníkem. Závěrečné představení letošní přehlídky, nazvané Čarovný sen jezeřské noci, propojí formou takzvané semi-opery pohádkový příběh Franze Fühmanna na motivy Snu noci svatojánské a hudbu Henryho Purcella. Vystoupí soubor Batzdorfer Hofkapelle.

Foto: operavsarce.cz, Petr Veber, archiv

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.