pátek, 05 květen 2023 09:50

Festival Rudolfa Firkušného se sedmi klavíristy

Autor:

Jedenáctý ročník Klavírního festivalu Rudolfa Firkušného konaný od 4. do 9. listopadu přivítá sedm klavíristů, z toho dva naše. Koncerty se odehrají ve Dvořákově síni Rudolfina kromě jednoho v Sále Bohuslava Martinů na HAMU.

 

2023-05-05-KFRF-2023-02

 

Festival otevřou nizozemští bratři Lucas a Arthur Jussenovi s programem od Mozarta, Schuberta, Ravela a Stravinského, pokaždé s repertoárem pro dva klavíry. Po pěti letech se na festival vrací klavírista s polsko-maďarskými kořeny Piotr Anderszewski, aby představil díla Karola Szymanowského a Bély Bartóka orámovaná Bachem ve francouzském stylu. Znovu po dvou letech – v roce 2021 bylo publikum odkázáno na streamovací služby; ze známých důvodů nemohlo být přítomno přímo v Anežském klášteře, kde se vystoupení společně se skladatelem a klarinetistou Jörgem Widmannem odehrálo – zamíří na Firkušného festival klavírista Denis Kožuchin s programem nazvaným Ďábelské a božské, jenž kombinuje díla Franze Liszta a György Ligetiho; hrána bude též virtuosní Ligetiho etuda Ďáblovo schodiště. Klavíristovo dva roky staré vystoupení je ke zhlédnutí stále k dispozici zde.

 

2023-05-05-KFRF-2023-01

 

Domácí klavírní interpretaci budou reprezentovat Ivan a Lukáš Klánští, kdy první polovina večera bude patřit Ivanu Klánskému a hudbě Ludwiga van Beethovena, po přestávce přednesou otec a syn Klánští čtyřručně Dvořákovy Slovanské tance.

 

2023-05-05-KFRF-2023-06

 

Novinkou v roce 2023 bude koncert věnovaný mladým talentům. V Praze vystoupí dvaatřicetiletáletá Anna Geniušene, ruská klavíristka žijící v Litvě, která loni získala druhou cenu na Van Cliburnově soutěži v americkém Texasu. Zajímavostí jejího recitálu, který proběhne v Sále Martinů na HAMU, je první polovina programu složená výhradně z opusů č. 1 – jedná se o prvotiny skladatelů Clementiho, Čajkovského, Weinberga, Chopina a Schumanna.

 

2023-05-05-KFRF-2023-05

 

Foto: archiv festivalu, Marco Borggreve

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.