pátek, 21 duben 2023 17:46

ČRo D-dur: Klavírní dokonalost a Návštěva v Národní knihovně

Autor:

„Zimerman je pověstný perfekcionista a každé jeho provedení se dá považovat za vzorové, vládne neuvěřitelnou technikou, vkusem a smyslem pro styl. Rafał Blechacz se snaží jít v jeho stopách.“

„Připomeneme zlaté období houslisty Václava Hudečka a jeho podání Brahmsova Houslového koncertu s Orchestrem FOK a Jiřím Bělohlávkem coby šéfdirigentem.“

„Velmi zajímavý dramaturgický moment se objeví v úterý, kdy zazní nejprve Lullyho Měšťák šlechticem a pak zpracování stejného námětu od Richarda Strausse.“

 

2023-04-21-Cro-ddur-tipy-17-tden-01

 

Stanice D-dur Českého rozhlasu vysílá výhradně klasiku, a to 24/7, tedy nepřetržitě. Hudbu vybírají, ohlašují a přibližují konkrétní lidé s jedinečným zázemím, preferencemi a vkusem. Ve všední dny „od čtyř do osmi“ je v projektu Klasika na dosah dokonce prostor pro nenápadné vzdělávání. Stanice s hudebním názvem je pro portál KlasikaPlus.cz synonymem pro „samou hudbu“. Pravidelně proto nahlíží do jejího vysílání. Co tedy D-dur nabízí v týdnu od 24. do 30. dubna?

V tomto týdnu můžeme sledovat zajímavou přehlídku vokálního umění. Kromě nedělní opery, kterou je od 16:00 Hvězda severu Giacoma Meyerbeera, nabízí stanice několik písňových cyklů. Nepřehlédněte Zimní cestu Franze Schuberta s Romanem Janálem a Norbertem Hellerem v pondělí v 8:27. A zanedlouho méně obvyklé provedení Wesendonck-Lieder Richarda Wagnera s tenoristou Jonasem Kaufnannem v pondělí v 11:20. Devět německých árií Georga Friedricha Händela s Irenou Troupovou-Wilke zazní v pondělí ve 14:32. Z inspirací Vítězslava Nováka známe obvykle jenom Slováckou suitu, tentokrát zazní jeho Slovenské spevy v interpretaci Magdaleny Kožené, a to v úterý ve 20:54. Středa 10:23, to je čas pro legendární Fredericu von Stade a její účinkování ve scénické hudbě k Maeterlinckově hře Pelléas a Mélisanda od Gabriela Faurého. Ivan Kusnjer provede ve čtvrtek ve 13:40 méně známý cyklus Josefa Bohuslava Foerstera Pohádka o dlouhé touze op. 101. V neděli v 12:35 znovu Jonas Kaufmann a monolog Siegmunda z Wagnerovy Valkýry. A pak v 13:09 znovu Richard Wagner a Pět písní na slova Mathildy Wesendonckové, tentokrát s Dagmar Peckovou, Českou filharmonií a Jiřím Bělohlávkem.

 

2023-04-21-Cro-ddur-tipy-17-tden-03

 

Před pár týdny pokřtil Orchestr FOK nahrávky s Lukášem Vondráčkem – je to jisté pokračování tradice, kdy tento orchestr doprovází významné české sólisty. V úterý ve 12:51 si připomeneme zlaté období houslisty Václava Hudečka a jeho podání Brahmsova Houslového koncertu s Orchestrem FOK a Jiřím Bělohlávkem coby šéfdirigentem. Václav Hudeček se nedlouho před touto nahrávkou vrátil ze studijního pobytu u legendárního Davida Oistracha. A ve stejný den v 14:36 nás čeká klasický, brilantní a stylově vzorový snímek Beethovenova Koncertu pro klavír a orchestr č. 4 G dur s Janem Panenkou a Václavem Smetáčkem. Úterní trojici koncertů uzavře večer ve 20:15 Beethovenův Trojkoncert pro klavír, housle, violoncello a orchestr C dur v hvězdném provedení: Mark Zeltser, Anne Sophie Mutterová, Yo-Yo Ma a Berlínští filharmonikové s Herbertem von Karajanem. A přehlédnout bychom neměli v pátek v 22:18 Koncert pro violoncello a orchestr e moll Edwarda Elgara. Hrát bude vynikající mladá Michaela Fukačová a Státní filharmonie Brno pod vedením Libora Peška. A Violoncellový koncert č. 1 Dmitrije Šostakoviče provede v neděli ve 21:50 Steven Isserlis pod taktovkou Paavo Järviho.

 

2023-04-21-Cro-ddur-tipy-17-tden-04

 

Zvláštní pozornost si tento týden zaslouží klavírní umění. V pondělí v 15:23 Debussyho Nokturna v úpravě pro dva klavíry, v úterý je to v 8:05 Franz Liszt a Uherská rapsodie pro klavír č. 2 cis moll, jak ji hraje největší virtuos dneška, klavírista Lang Lang. Ve středu zahraje v 8:16 Mozartovu Sonátu C dur „Sonate facile“ spirituálně založená klavíristka Maria João Pires. V 9:40 provede Debussyho Bergamskou suitu Peter Schmalfuss. A konečně tu bude středeční večer od 20:00 pojmenovaný Cesta za klavírní dokonalostí - Rafał Blechacz a Krystian Zimerman. Dva polští vítězové Chopinovské soutěže ve Varšavě, v roce 1975 a v roce 2005. Zimerman je pověstný perfekcionista a každé jeho provedení se dá považovat za vzorové, vládne neuvěřitelnou technikou, vkusem a smyslem pro styl. Rafał Blechacz se snaží jít v jeho stopách. Z nových Blechaczových nahrávek zazní Italský koncert D dur Johanna Sebastiana Bacha, Koncert pro klavír č. 1 e moll Fryderyka Chopina a také dvě Polonézy A dur a c moll op. 40. Od Bacha ještě Partita č. 3 a moll BWV 827 a chorál Jesus bleibet meine Freude. Z klasických nahrávek Krystiana Zimermana to bude méně známý snímek s houslistkou Kajou DanczovskouHouslová sonáta A dur Césara Francka a Szymanowského Mýty. Pak budeme mít vzácnou příležitost slyšet část nové kompletní nahrávky Beethovenových klavírních koncertů pod taktovkou Simona Rattla, kterou Zimerman natočil v Londýně během lockdownu. A pak další nový snímek: Sonáta pro klavír B dur D 960 Franze Schuberta. Po této klavírní hostině bude příležitost slyšet ještě Maurizia Polliniho ve čtvrtek od 20:12, v Beethovenově sonátě č. 25. V pátek zazní v 9:26 Má vlast Bedřicha Smetany, originální skladatelova klavírní úprava pro čtyři ruce. Hrají Petr Jiříkovský a Daniel Wiesner. A konečně v pátek v 15:28 Franz Liszt a jeho Sonáta pro klavír h moll v podání Igora Ardaševa.

 

2023-04-21-Cro-ddur-tipy-17-tden-05

 

Zajímavě zastoupen je svět velkých symfonií. V pondělí provede Česká filharmonie a Karel Ančerl Dvořákovu 8. symfonii G dur v 10:31. Pokračujeme Beethovenovou Eroicou s Berlínskými filharmoniky a Karajanem v pondělí v 12:56. Stejný den večer 21:13 nás čeká nejslavnější symfonie Henryka Mikołaje Góreckého, Symfonie č. 3 pro soprán a orchestr op. 36 Symfonia piesni zalosnych. V úterý je to v 8:52 rozhlasový snímek Beethovenovy Sedmé symfonie A dur s Českou filharmonií a Jiřím Bělohlávkem. A po poledni Pražská symfonie Wolfganga Amadea Mozarta s Vídeňskými filharmoniky a Riccardem Mutim. A večer v 21:19 Gustav Mahler: Symfonie č. 1 D dur s Českou filharmonií a Václavem Neumannem, který jedinečně vystihl její vídeňský styl. Ve středu v 11:22 nás čeká Camille Saint-Saëns a jeho nejznámější Symfonie č. 3 c moll op. 78 zvaná Varhanní. V pátek 20:46 znovu Neumann a Gustav Mahler: Symfonie č. 9 D dur. A v sobotu ve 21:03 Sergej Prokofjev: Symfonie č. 5 B dur op. 100. Je to nejrozsáhlejší z Prokofjevových symfonií, která odráží ducha 20. století.

 

2023-04-21-Cro-ddur-tipy-17-tden-06

 

Velmi zajímavý dramaturgický moment se objeví v úterý v 9:43, kdy zazní nejprve hudba k Moliérově hře Měšťák šlechticem od barokního francouzského autora Jeana Baptiste Lullyho, a hned po ní (9:57) symfonické zpracování stejného námětu od německého pozdního romantika Richarda Strausse. Jenom Marca Minkowského vystřídá Neeme Järvi. Bude možné sledovat, jak se liší jejich smysl pro hudební komedii při zpracování téhož námětu.

 

2023-04-21-Cro-ddur-tipy-17-tden-07

 

Zajímavostí je pondělní (20:01) Středověká velikonoční hra s chorálovými zpěvy pro velikonoční Svatý týden se Scholou Gregorianou Pragensis a Schönbergovo oratorium Jákobův žebřík pro sóla, sbor a orchestr od 22:54.

Víkendová dopoledne jsou velmi originální, v pořadu Roberta Škardy: Na návštěvě v Národní knihovně – 100 let od založení hudebního oddělení.

 

2023-04-21-Cro-ddur-tipy-17-tden-02

 

Foto: Pražské jaro / Ivan Malý, Kristel Üksvärav, Ondřej Pastor, Dieter Nagl, Grace Liu Anderson, BrunoDelzant / Wikipedia / CC BY 2.0

Jindřich Bálek

Hudební publicista a stálý spolupracovník stanice ČRo D dur, narozen 1976 v Teplicích. V letech 2005 – 2020 byl redaktorem stanice ČRo Vltava nejprve v redakci kulturní publicistiky, později v redakci vážné hudby. Po maturitě na teplickém gymnáziu studoval Institut základů vzdělanosti UK a pak filosofii na FF UK v Praze. Je dlouholetým spolupracovníkem časopisu Harmonie a dalších médií.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.