neděle, 17 únor 2019 07:53

Ostravské dny letos podesáté

Autorka:

Světové i české premiéry, 12 koncertů a jeden osmnáctihodinový maraton má na programu jubilejní 10. bienále Ostravských dnů. Budou se konat od 22. do 31. srpna v Trojhalí Karolina, v Dolní oblasti Vítkovice, Divadle Jiřího Myrona, ostravské katedrále, Dole Michal a na dalších místech v okolí. Součástí festivalu je také vzdělávací Institut, na který se pravidelně sjíždějí za poznáním i vzděláním skladatelé a interpreti z mnoha zemí. 

 

Julius-EastmanAndrew-RothPR-Company-Handout

 

„Za téměř 20 let intenzivní práce se nám podařilo zanést Ostravu na mapu významných metropolí soudobé hudby. Dochází zde k unikátním setkáním napříč generacemi hudebníků, skladatelů i publika,“ doplnil Petr Kotík, umělecký ředitel Ostravských dnů.

 

jarvis5995c596498e27acfbd1379a

 

Festival zahájí komorní koncert a multimediální příspěvky mladých skladatelů. Na Maraton v Divadle Jiřího Myrona naváže ještě Minimaraton elektronické hudby v dramaturgii Petra Vrby a Martina Klimeše. První festivalová neděle bude ve znamení hudebního kolokvia a prvního orchestrálního koncertu, na něm zazní světová premiéra Petra Cíglera a velkých orchestrálních skladeb Chayi Czernowin, Isabel Mundry, Petra Kotíka a dalších. Vystoupí také Ostravská banda a zahraje světové premiéry hudby Richarda Ayrese a Christiana Wolffa, včetně děl Salvatora SciarrinaFrederica Rzewskeho i mladých skladatelů Institutu Ostravských dní. Úterní koncerty se budou odehrávat v katedrále Božského Spasitele v Ostravě a ve finále nabídnou účast na skladbě Symphonie - “Monotone-Silence”, jejímž autorem je Yves Klein. Poprvé v ČR vystoupí klasicko-jazzová formace Studio Dan z Vídně s orchestrálním programem "Slyšet mikrotonálně", v české premiéře zazní dílo Marca Sabata nebo světová premiéra pro tárogató Rafaela Nassifa i legendární Diamanty Alvina Luciera pro tři orchestry. Hostovat bude slavné kvarteto Quatuor Bozzini z Kanady.

Jedním z očekávaných vrcholů Ostravský dnů bude opera Neither amerického skladatele Mortona Feldmana se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, který ve světové premiéře nastuduje také nové dílo Petra Bakly. Na závěr festivalu má dramaturgie v plánu dva koncerty, své nové dílo představí např. Michal Rataj, dál zazní v Čechách nikdy neuvedená skladba Miroslava Srnky i posluchačským úspěchem na evropských pódiích ověnčená skladba Bernharda Langa DW28 „Loops for Davies” pro virtuózního basklarinetistu Garetha L. Daviese.

 

Petr-KotikMonotone-Silence-Symphonyphoto-by-Charles-Villyard

 

Dlouhý večer, náročnou noc a kus dalšího dne budou mít před sebou na čtyřech scénách nově opraveného Divadla Jiřího Myrona návštěvníci Maratonu. Od pátečního podvečera 23. až do sobotního poledne 24. srpna postupně zazní díla Mortona Feldmana (pětihodinový kus For Philip Guston v podání S.E.M. Ensemble), Alvina Currana (Inner Cities, čtyřhodinový úryvek hraje klavírista Daan Vandewalle), Julia Eastmana (Evil Nigger pro čtyři koncertní křídla, nastudování vede Joseph Kubera), Terry Rileyho (slavnou skladbu In C provede Canticum Ostrava s Ostravskou bandou), Petra Kotíka (The Plains of Gordium pro šest perkusionistů), Klaase de Vriese (Stringed v podání cimbalisty Jana Rokyty a Doelen Kwartet) nebo La Monte Younga (zazní legendární Composition 1960 #7). Opening Performance Orchestra vzdá hold Phillu Niblockovi. Program doplní sóla hráčů Ostravské bandy s kompozicemi známých i začínajících skladatelů. Maraton zahájí na parkovišti před divadlem a katedrálou Koncert pro 9 Harley Davidsons, trubku a syntezátor Dietera Schnebela v koncepci skladatelky a experimentální performerky Steffi Weismann.

Ostravské dny se žánrově zaměřují na soudobou klasickou hudbu a neobávají se ani té avantgardní, experimentální a riskantní. Seznamují veřejnost většinou s orchestrálními díly, která nebyla v České republice uvedena nebo mají na festivalu světovou premiéru.

 

Daan-VandewalleAlvin-CurranInner-Citiesmusiconmainca

 

Foto: Ostravské dny

Veronika Paroulková

Vyrostla v hudebně výtvarné rodině. Vystudovala Právnickou fakultu UK, zpěv na Konzervatoři J. Ježka a soukromě hru na klavír a klarinet. Od 17 let se věnuje moderování a působí za mikrofonem nebo před televizní kamerou bez přestávky dodnes. Pracovala jako moderátorka na Classic FM (dnes Classic Praha), moderátorka zpravodajství v Radiu City, v ČRo Region a Radiožurnálu, poté vedoucí zpravodajství a publicistiky ČRo Region. Připravovala a moderovala pořad Telefonotéka a přenosy koncertů klasické hudby pro ČRo Vltava, publicistický pořad Proti srsti TV Prima, v České televizi pořady Před půlnocí, Před polednem, Studio 6, Politické spektrum, vědecký pořad Milenium a Zprávy ČT 24. V současné době moderuje Magazín Leonardo pro Český rozhlas Plus. Kromě toho psala články o klasické hudbě pro Divadelní noviny a spolupracuje jako moderátorka i s několika festivaly klasické hudby, s ČT ART, s pořadateli koncertů nebo s vědeckými institucemi. Její zálibou je golf a fotografování, ráda cestuje, chodí v přírodě, tančí nebo lyžuje. Jako koníčka má i vaření, kvalitní vína a gastronomii. A kde to jde, potkáte ji s fenkou Westíka pojmenovanou Mimi podle Pucciniho Bohémy, se kterou tvoří nerozlučnou dvojici. Založení portálu KlasikaPlus.cz považuje za zpečetění svého hlubokého vztahu s vážnou hudbou…

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.