čtvrtek, 23 březen 2023 08:53

Nikolai Lugansky s poctou Rachmaninovovi v Rudolfinu

Autor:

V rámci komorního cyklu Světová klavírní tvorba Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK vystoupí Nikolai Lugansky. Jeho recitál bude složen čistě z děl Sergeje Rachmaninova u příležitosti letošního výročí skladatele. Koncert se koná v sobotu 25. března od půl osmé večer ve Dvořákově síni Rudolfina.

 

2023-03-23-FOK-Nikolai-Lugansky

 

Klavírista Nikolai Lugansky je známý především svými interpretacemi Rachmaninova, Prokofjeva, Chopina a Debussyho. Za jejich nahrávky a umělecké zásluhy získal řadu ocenění. Právě proto byl přizván do letošní sezóny cyklu Světová klavírní tvorba Pražských symfoniků, aby u příležitosti výročí sta a padesáti let od narození Sergeje Rachmaninova zahrál klavírní recitál věnovaný právě dílu tohoto pozdně romantického skladatele.

Na programu budou slavná Preludia, kterých z celkových dvaceti čtyř zazní deset. Ta napsal ještě za doby svého pobývání v Rusku. Dalším opusem budou Études-Tableaux, což jsou vlastně etudy a obrazy zároveň, každá má svůj charakter a vyjadřuje určitý poetický obraz. Třetím cyklem budou Variace na Corelliho téma. Složil je už za doby emigrace ve Švýcarsku a jsou tedy o poznání temnější. „Všech dvacet variací je poměrně smutná hudba. Dá se říci, že Lugansky bude mapovat recitálem Rachmaninovovo rané, střední i pozdní smutnější období tvorby,“ říká k programu recitálu dramaturg FOK Martin Rudovský.

Sergej Rachmaninov se narodil 1. dubna 1873 v Rusku a zemřel 28. března 1943 v Kalifornii.

Foto: Elizaveta Parfenova

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.