čtvrtek, 02 únor 2023 11:00

Slovenská filharmonie dnes pod taktovkou Hosseina Pishkara

Autor:

Ve čtvrtek 2. února představí Slovenská filharmonie ve své Koncertní síni populární program, a to díla Modesta Petroviče Musorgského, Petra Iljiče Čajkovského a Jeana Sibelia. Taktovky se ujme mladý íránský dirigent Hossein Pishkar, který s prvním slovenským orchestrem vystoupí poprvé. Koncert začíná v sedm hodin večer.

 

2023-02-02-Sf-Hossein-Pishkar

 

Na úvod koncertu zaznie Noc na lysej hore Modesta Petroviča Musorgského, dielo, v ktorom skladateľ spracováva tému sabatu čarodejníc počas svätojánskej noci. Pôvodný vokálno-inštrumentálny projekt sa nikdy nepodarilo zrealizovať, dielo preslávila až fantázia pre orchester v úprave Rimského-Korsakova,“ uvádí SF.

Následovat bude Čajkovského Orchestrální suita č. 2 C dur, op. 53 a program uzavře Symfonie č. 5 Es dur, op. 82 Jeana Sibelia, kterou autor napsal na objednávku finské vlády. Dílo zaznělo poprvé v den Sibeliových padesátých narozenin, a sice 8. prosince roku 1915.

„Koncert zaznie v naštudovaní mladého iránskeho dirigenta Hosseina Pishkara, ktorý už ako dieťa vynikal v hre na perzskom strunovom nástroji tar, neskôr v kompozícii a hre na klavír. Po získaní prestížnej Deutscher Dirigentenpreis sa rozbehla jeho dirigentská kariéra. Spolupracuje s mnohými európskymi koncertnými a opernými domami a hudobnými festivalmi,“ doplňují profil umělce pořadatelé.

 

Foto: Susanne Diesner

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.