středa, 11 leden 2023 09:39

Leoš Janáček v zahraničí, od Bratislavy po Kalifornii

Autor:

„V londýnském koncertním uvedení Káti Kabanové zpívá Varvaru mezzosopranistka Magdalena Kožená.“

„Filharmonie Brno zahraje v Americe vedle Glasse, Dvořáka a Martinů také Janáčkovu rapsodii Taras Bulba, Sinfoniettu a Glagolskou mši.“

„Konvergencie nabídnou v Bratislavě od 9. do 12. března všechny zásadní Janáčkovy komorní opusy.“

 

2023-01-11-Janacek-v-zahranici-01

 

Březnový komorní festival Konvergencie je letos věnován v Bratislavě Leoši Janáčkovi. Tři jeho klíčové symfonické skladby, spolu s partiturami Antonína Dvořáka, Bohuslava Martinů, Philipa Glasse a dalších autorů, poveze v únoru na americké turné Filharmonie Brno. A v Evropě se jen do konce května uskuteční desítka premiér nových inscenací Janáčkových oper. Nejbližší událostí je nicméně opera na koncertním pódiu – Káťa Kabanová už dnes v britské metropoli.

London Symphony Orchestra a jeho šéfdirigent Sir Simon Rattle připravili na 11. ledna do londýnského sálu Barbican koncertní uvedení Janáčkovy opery Káťa Kabanová. Titulní roli zpívá Amanda Majeski, americká sopranistka, která už celé desetiletí poutá pozornost publika nejlepších koncertních a operních scén, včetně Metropolitní opery v New Yorku. Borise ztvární Simon O’Neill, tenorista původem z Nového Zélandu, Kabanichu švédská mezzosopranistka Katarina Dalayman, Ladislav Elgr, český tenorista působící na západě Evropy, zpívá Kudrjáše a mezzosopranistka Magdalena Kožená Varvaru. Koncertní provedení se opakuje ještě v pátek 13. ledna.

Jen o týden později premiéruje Deutsche Staatsoper Berlin novou inscenaci Věci Makropulos. Německá státní opera na berlínské třídě Pod lipami ji ohlásila na 21. ledna, a to v hudebním nastudování mladého britského dirigenta Finnegana Downieho Deara a v režii Němce Clause Gutha, mezinárodně proslulého mimo jiné wagnerovskými projekty i přípravou současných děl. Hlavní roli ztvární Rachel Harnisch, která Emilii Marty zpívala už v antverpské inscenaci Tomáše Netopila, uvedené pohostinsky rovněž v Brně. Mezi dalšími pěvci jsou barytonista Bo Skovhus, tenorista Nicky Spence nebo basista Jan Martiník, český člen souboru.

 

2023-01-11-Janacek-v-zahranici-02

 

Počátkem února cestuje po pěti desetiletích Filharmonie Brno do USA. V newyorské Carnegie Hall za osobní účasti autora a pod vedením šéfdirigenta Dennise Russella Daviese uvede 8. února v tamní premiéře Symfonii č. 12 „Lodger“ Philipa Glasse. Dílo poprvé zaznělo v roce 2019 a brněnský orchestr je hrál už v Brně i v Praze a natočil na CD. Nahrávce dominuje beninská pěvkyně Angélique Kidjo a doplňuje ji varhaník Christian Schmitt. Šéfdirigenta s autorem pojí mnohaleté přátelství a díky Daviesovi prošla partitura mnoha revizemi a drobnými úpravami textu. Vedle této skladby zahraje Filharmonie Brno v New Yorku také Scherzo „Thunderbolt P-47“, které Bohuslav Martinů pojmenoval podle jednoho ze symbolů amerického letectva za druhé světové války, a Janáčkovu rapsodii Taras Bulba. Ta zazní i na několika koncertech v Kalifornii. V Ann Arbor nedaleko Detroitu je na programu 10. února Janáčkova Glagolská mše a Sinfonietta. Janáček, Martinů a Dvořák budou znít i v Palm Desert, Northridge, Kansas City a Lubbocku.

Přehled inscenací Janáčkových oper v evropských divadlech během jarních měsíců může začít Jenůfou, tedy Její pastorkyní, kterou chystá divadlo Teatro de la Maestranza v Seville. Dílo, prezentované jako jedno z klíčových v hudebním repertoáru dvacátého století, uvidí tamní publikum poprvé. Dirigentem bude Will Humburg, režisérem světově proslulý Robert Carsen. V hlavních rolích se objeví švédská sopranistka Agneta Eichenholz jako Jenůfa a rakousko-izraelská mezzosopranistka Natascha Petrinsky jako Kostelnička, v úlohách Lacy a Števy tenoristé Peter Berger a Thomas Atkins.

 

2023-01-11-Janacek-v-zahranici-03

 

Koncerty mezinárodního festivalu komorní hudby Konvergencie nabídnou v Bratislavě od 9. do 12. března všechny zásadní Janáčkovy komorní opusy, včetně obou autobiograficky laděných smyčcových kvartetů. Ve slovenské metropoli vystoupí pianista Jan Jiraský, který nahrál kompletní Janáčkovo klavírní dílo na moderním nástroji i na skladatelově vlastním klavíru. Zapojí se i slovenští umělci – pěvkyně Adriana Kučerová, houslista Milan Paľa, violoncellista Jozef Lupták, klavírista Ivan Šiller a další. Součástí festivalu bude i přednáška předního janáčkovského specialisty Jiřího Zahrádky a ve spolupráci s brněnskou Nadací Leoše Janáčka výstava skladatelových portrétů. Připraveny jsou také vzdělávací aktivity pro děti a studenty a další speciální akce.

Severoněmecký Schwerin ohlásil inscenaci Janáčkovy opery Příhody lišky Bystroušky. Premiéra je v Mecklenburgisches Staatstheater stanovena na 11. března. Dílo studuje dirigent Mark Rohde a režisér Maximilian von Mayenburg. Janáčkovu operu nazývají záhadnou bajkou o malé mazané lišce a chystají ji v německé verzi spisovatele Maxe Broda.

 

2023-01-11-Janacek-v-zahranici-04

 

Opera ve Štýrském Hradci plánuje uvést Káťu Kabanovou. Za projektem stojí kazašsko-německá režisérka Anika Rutkofsky a dirigent Roland Kluttig, šéfdirigent divadla a filharmonie v Grazu. Káťu má ztvárnit Marjukka Tepponen, Borise Arnold Rutkowski. Premiéra se koná 18. března. Káťu Kabanovou nastudují také v Lyonu, a to dvě ženy – režisérka Barbara Wysocka a dirigenta Elena Schwarz. První představení se koná 28. dubna.

V Malmö na jihu Švédska se má hrát od 1. dubna do 3. května Janáčkova opera Věc Makropulos. V hlavní roli se představí sopranistka Agneta Eichenholz, která právě v tomto divadle začala svou úspěšnou mezinárodní kariéru. Dirigentem bude Patrik Ringborg, režisérkou Elisabeth Linton.

 

2023-01-11-Janacek-v-zahranici-05

 

V Římě, v Teatro dell’Opera, připraví na 23. května Opera di Roma – dirigent Dmitry Matvienko a režisér Krzysztof Warlikowski – Janáčkovu poslední operu Z mrtvého domu. V mezinárodním pěveckém obsazení figuruje v roli Filky Morozova tenorista Štefan Margita. Objeví se tam rovněž český barytonista Lukáš Zeman a slovenský barytonista Aleš Jenis.

Mimořádný janáčkovský projekt připravuje do Státního divadla v hessenském Wiesbadenu festival Internationale Maifestspiele. V neděli 30. dubna uvede Hessisches Staatstheater hned dvě Janáčkova operní díla. Odpoledne má premiéru Věc Makropulos, večer opera Z mrtvého domu. Hrají se pak během května a června ještě několikrát. Za oběma inscenacemi budou stát dirigent Johannes Klumpp a režisér Nicolas Brieger. Mezi pěvci zúčastněnými sólisty je český basista Jiří Sulženko.

 

2023-01-11-Janacek-v-zahranici-06

 

Foto: JfO (Facebook), archiv N. Petrinsky, archiv Marka Rohdeho, Pär Fridberg, Zdeněk Sokol

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.