úterý, 10 leden 2023 11:23

Kovařovic v podání Marka Kozáka, Moravské filharmonie Olomouc a Roberta Jindry

Autor:

Moravská filharmonie Olomouc vystoupí ve čtvrtek 12. ledna od 19 hodin v Redutě, a to pod vedením Roberta Jindry. Stěžejním dílem bude Koncert pro klavír a orchestr f moll, op. 6 Karla Kovařovice, ve kterém se sólového partu ujme Marek Kozák. Koncert orámují skladby Bedřicha Smetany a Antona Brucknera. Veřejná generální zkouška proběhne týž den od 9:30 hodin. Beseda s umělci bude na pořadu od 18 hodin v Mozartově sále.

 

2023-01-10-MKozak-MfO-01

 

Kovařovicův Klavírní koncert f moll navazuje na mé objevování méně známých děl. Začalo to před několika lety klavírními koncerty Pavla Bořkovce a Vítězslavy Kaprálové. Všechna tři díla jsem měl možnost natočit právě s Robertem Jindrou a se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu. Úplně poprvé jsem Kovařovicův Koncert hrál s Komorní filharmonií Pardubice a jsem rád, že nyní dílo zazní i v Moravské filharmonii Olomouc,“ uvedl Marek Kozák, který svůj sólový part přednesl i v říjnu minulého roku v Národním divadle u příležitosti koncertu k poctě výjimečným osobnostem české hudby, které zcela zásadním způsobem formovaly podobu operního souboru Národního divadla. Za připomenutí stojí i fakt, že Karel Kovařovic byl v letech 1900 až 1920 šéfem Opery ND.

Koncert zahájí předehra k opeře Tajemství Bedřicha Smetany. Vrcholem pak bude Symfonie č. 4 Es dur Romantická Antona Brucknera. Ta vznikla v roce 1874, ale skladatel ji ještě dalších patnáct let přepracovával. V Čechách poprvé zazněla pod taktovkou Otto Kitzlera v dubnu 1893 v Brně.

 

Foto: Jan Kantor

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.