pátek, 09 prosinec 2022 10:34

Česká mše vánoční SOČRu se přesouvá do Obecního domu

Autor:

Symfonický orchestr Českého rozhlasu se pro velký zájem rozhodl koncerty, na kterých zazní Rybova Česká mše vánoční, přesunout do Smetanovy síně Obecního domu. Stane se tak o třetí adventní neděli, 11. prosince, od 15 a od 17 hodin. Sólisty budou sopranistka Dana Burešová, mezzosopranistka Štěpánka Pučálková, tenorista Daniel Matoušek a basista Jozef Benci. Koncerty budou zároveň příležitostí pro členy Dětského pěveckého sboru Českého rozhlasu pod vedením sbormistryně Věry Hrdinkové, které doplní dámy ze sboru Carmina Bohemica a pánové z Kühnova smíšeného sboru. Obě provedení povede šéfdirigent SOČRu Petr Popelka. Vstupenky zakoupené do Anežského kláštera zůstávají nadále v platnosti.

 

2022-12-09-SOCR-Obecny-dum-1

 

Česká mše vánoční je hudebním symbolem českých Vánoc. Zazněla vůbec poprvé patrně za autorova řízení při půlnoční bohoslužbě z 24. na 25. prosince 1796 v katolickém kostele na Starém Rožmitále, kde Jakub Jan Ryba působil ve škole.

Pastorální nálada jesličkové vánoční hudební hry nemá ovšem s liturgickým latinským mešním textem mnoho společného, snad jen formální členění, jinak jde spíše o obživlý betlém.

Hudební historikové znají nesčetné pozdější opisy této skladby, dokládající její oblíbenost na venkovských chrámových kůrech. Renesance „Rybovky“ pokračuje v kostelích a v koncertních sálech dodnes, a to už od prvního vydání skladby tiskem v roce 1930.

 

Foto: ilustrační - Facebook Dětského pěveckého sboru Českého rozhlasu

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.