pátek, 18 listopad 2022 10:40

Nový Louskáček v Plzni

Autor:

Plzeňské Divadlo J. K. Tyla na sobotu 19. listopadu přichystalo premiéru nového nastudování Čajkovského baletu Louskáček. Dílo vstoupí na jeviště Velkého divadla v choreografii a režii šéfa plzeňského souboru Jiřího Pokorného. Hudebně balet nastudoval Norbert Baxa, který se u dirigentského pultu bude střídat Jiřím Petrdlíkem a Jakubem Zichou. V hlavní roli Klárky se v alternacích představí Afroditi Vasilakopoulou a Victoria Svetlana Roemer, Louskáčkem se stane Justin Rimke, Karel Audy nebo nováček souboru Angelos Antoniou. Baletní soubor DJKT se tak bude moci pochlubit všemi Čajkovského balety, tedy Labutím jezerem, Šípkovou Růženkou i vánočně laděným Louskáčkem.

 

004

 

Balet Louskáček měl světovou premiéru před sto třiceti lety, 6. prosince 1892 v Mariinském divadle, a od té doby prošel mnoha změnami. Libreto vychází z povídky E. T. A. Hoffmanna „Louskáček a myší král“ a vypráví o kouzlu štědrovečerní noci, kdy dívenka Klárka společně s Louskáčkem přemůžou zlé myši a putují do pohádkové země. Z klasického příběhu vychází i autor nového plzeňského nastudování Jiří Pokorný, který upravil známé libreto a vytvořil vlastní verzi tohoto baletního evergreenu.

Od původní dějové linie se příliš nevzdalujeme a respektujeme i Čajkovského hudbu. Chtěli jsme se ale více přiblížit plzeňským reáliím a magickému světu divadla. Naše hlavní hrdinka Klárka, milující tanec a divadlo, svede společně s Louskáčkem boj s Myším králem, projde královstvím Sněhové víly a dorazí do imaginárního světa splněných přání, kde se stane vytouženou tanečnicí,“ nastiňuje své pojetí Jiří Pokorný. Klárku při jejím dobrodružství doprovodí Drosselmeyer v podání Vojtěcha Jansy a Sněhová víla, kterou v alternacích tančí Sara Aurora Antikainen, Mami Mołoniewicz či Afroditi Vasilakopoulou, Myším králem bude Karel Audy, Gaëtan Pires nebo Richard Ševčík. V dalších rolích se objeví celý soubor baletu DJKT doplněný o stážisty a děti z Baletní školy DJKT a členy Kajetána – dětského operního sboru DJKT.

 

001

 

Pohádkovou atmosféru vykouzlí nejen vánoční příběh o splněném přání a nezaměnitelná Čajkovského hudba, ale také scéna a na sto padesát kostýmů Dany Haklové: „Ke každé práci přistupuji s velkou pokorou a k baletu obzvlášť, neboť klade na výtvarníka vysoké nároky. S Jirkou Pokorným pracuji na třetí inscenaci a, jak ho znám, nerad chodí ‚vyšlapanými‘ cestičkami, a snaží se najít něco nového a překvapivého. A tak náš Louskáček bude i po výtvarné stránce něčím trochu jiným a já věřím, že se bude líbit a vykouzlí úsměv na tváři malým i velkým divákům.

Naposledy byl Louskáček v Plzni inscenován v roce 2004 v choreografii Jiřího Kyseláka a na repertoáru se udržel celých osm sezón.

 

005

 

Foto: Martina Root

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.