pátek, 11 listopad 2022 11:54

MHF Pardubické hudební jaro 2023

Autor:

Mezinárodní hudební festival Pardubické hudební jaro se v příštím roce uskuteční v termínu od 5. dubna do 31. května. Komorní filharmonie Pardubice opět pozvala do východočeského regionu řadu tuzemských i zahraničních umělců. Festivalová nabídka přitom bude obsáhlejší, na programu pětačtyřicátého ročníku je celkem patnáct akcí. Budou se konat na nejrůznějších místech v Pardubicích a v přilehlých městech – Vysoké Mýto, Přelouč, Heřmanův Městec, Seč, Choltice či Sezemice. Festival zahájí houslista Daniel Matejča, který letos v červenci zvítězil jako první Čech v Eurovizi (Eurovision Young Musicians)

 

008

 

Jádrem festivalu jsou už tradičně klasické koncertní programy, pořadatelé ale myslí i na příznivce jiných žánrů a věří, že se jim podaří zaujmout i nové posluchače. „K oslovení mladé generace by značně mohl napomoci hned Zahajovací koncert, jehož hvězdou bude houslista Daniel Matejča, výrazný talent české hudební scény, který letos v červenci zvítězil jako první Čech v Eurovizi (Eurovision Young Musician),“ uvádí Komorní filharmonie Pardubice, která je pořadatelem festivalu. Při Zahajovacím koncertu se Matejča představí pod taktovkou Vahana Mardirossiana v doprovodu pardubické filharmonie a zahraje Prokofjevův Koncert pro housle a orchestr č. 1 D dur, op. 19.

V sólovém pěveckém recitálu v sále pardubické radnice zazpívá přední česká sopranistka Kateřina Kněžíková. V Seči v kostele svatého Vavřince se zase posluchači mohou těšit na mistrovské provedení Vivaldiho děl v podání Pavla Šporcla za doprovodu souboru Barocco sempre giovane. Závěr festivalu se ponese stejně jako loni v crossoverovém duchu, kdy se na v pardubickém Ideonu představí skupina Čechomor s filharmonií a celý festival pomyslně uzavře.

 

002

 

Dalším programem plným krásné hudby v podání mladých talentů bude dvojkoncert Seliny Ott a Národního dechového orchestru. Ten sdružuje mladé talentované hráče na dechové nástroje z celé České republiky, kterých se najednou sejde až sedmdesát, aby spojili svůj umělecký potenciál s rakouskou trumpetistkou. Koncert se uskuteční jak v Pardubicích, tak ve Vysokém Mýtě a zazní během něj pod vedením Stanislava Vavřínka například slavný Arutjunjanův Koncert pro trubku a orchestr As dur.

 

001

 

Jedinečnou událostí bude uvedení tří Bachových Braniborských koncertů (BWV 1047, BWV 1048 a BWV 1050), o které se v prostorách Evangelického kostela v Pardubicích postará soubor Barocco sempre giovane společně se sólisty,“ informují organizátoři.

Kromě klasických koncertních sálů se budou vybrané festivalové koncerty konat i na méně tradičních místech – například při příležitosti oslavy stého výročí založení pardubického krematoria, které je architektonicky velmi oceňováno. V tomto prostoru zaznějí Bachovy Goldbergovy variace v podání varhaníka Jaroslava Tůmy za doprovodné recitace Marka Orko Váchy. Vokální uskupení Gentlemen Singers zase vystoupí v nádherném prostředí Židovské synagogy v Heřmanově Městci. Do Zámecké kaple v nedalekých Cholticích zavítá kytarové duo Siempre Nuevo. Určitým protipólem těmto historickým místům bude koncert souboru Clarinet Factory, který se uskuteční v sále Kongresového centra Atrium.

 

004

 

Prostor dostanou opět i ti, kteří mají teprve vše před sebou. Pardubické hudební jaro pamatuje i na podporu mladých lokálních talentů. Komorní filharmonie Pardubice je pořadatelem soutěže „Hraj online!“ pro žáky ZUŠ Pardubického kraje. Vítězové jednotlivých kategorií se představí v rámci festivalu na Koncertu vítězů, během kterého budou soutěžit o další ocenění, například Cenu publika. Spolu s těmito mladými instrumentalisty vystoupí vítěz celostátní přehlídky amatérských varhaníků Organum regium či vítězové Soutěže dvouplátkových nástrojů.

 

Foto: Martin Straka, Barbora Mráčková, archiv festivalu, Kinsky Art Media (Facebook)

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.