čtvrtek, 10 listopad 2022 13:02

Karlovarské Variace nabídnou podruhé mimořádné filmy a koncerty

Autor:

Po loňském pilotním ročníku se do podzimních Karlových Varů vrací projekt Variace 2022, jehož organizátory jsou Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary a Česká filharmonie. V pátek 11. a v sobotu 12. listopadu nabídnou Variace mimořádný program koncertů a filmových představení.

 

004

 

Hudební část Variací představí posluchačům, podobně jako v loňském roce, mistrovská díla v netradičních prostorách. V pátek 11. listopadu se od 17 hodin koná koncert v budově bývalé spořitelny na Divadelním náměstí. Dechový soubor složený ze členů České filharmonie a Karlovarského symfonického orchestru s dirigentem Martinem Petrákem přednese skladby Františka Kramáře a Jiřího Družeckého.

V sobotu 12. listopadu se na Vřídelní kolonádě od 14 hodin uskuteční koncert nazvaný Dvakrát Mozart. V podání Komorního orchestru členů České filharmonie a Karlovarského symfonického orchestru zazní například Houslový koncert B dur, který je vůbec první Mozartovou koncertní skladbou pro sólový nástroj. Sólo na housle zahraje Jan Fišer, koncertní mistr České filharmonie. Oba koncerty budou pro veřejnost zdarma.

 

4

 

Vrcholem hudebního programu Variací bude večerní koncert České filharmonie v Městském divadle Karlovy Vary, na němž zazní Koncert pro housle a orchestr a moll, op. 53 Antonína Dvořáka a Symfonie č. 7 A dur, op. 92 Ludwiga van Beethovena. Jeho Sedmá symfonie není do programu zařazena náhodou. Skladatel na ní pracoval mezi lety 1811 a 1812 během lázeňského pobytu, který trávil v Teplicích, Karlových Varech a Františkových Lázních. Orchestr bude řídit Domingo Hindoyan, sólistou večera je koncertní mistr České filharmonie Jan Mráček.

 

1

 

Pro filmový program letošních Variací vybral dramaturgický tým karlovarského festivalu tři mimořádné snímky, které budou moci diváci zhlédnout na sobotních představeních v kině Čas.

Psychologicko-katastrofický snímek režiséra Larse von Triera Melancholia předkládá jízlivý protipól hollywoodským spektáklům o konci světa. Kirsten Dunst za svůj výkon získala cenu na festivalu v Cannes, kde Trier zároveň svými nevhodnými výroky na tiskové konferenci dostal na sedm let nálepku „persona non grata“. Za ústřední hudební motiv filmu Melancholia si Trier vybral operu Tristan a Isolda Richarda Wagnera. Program Variací obohatí i platforma KVIFF.TV uvedením triády filmů s operní tematikou. Jedná se o filmy Já, Maria Callas, Marguerite a Pavarotti.

 

5

 

Foto: archiv projektu

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.