pondělí, 07 listopad 2022 11:16

Nový Louskáček v NDM nabídne dva příběhy

Autor:

Balet Národního divadla moravskoslezského vrací po dvanácti letech od poslední premiéry a pět let od derniéry na scénu Divadla Antonína Dvořáka balet Petra Iljiče Čajkovského Louskáček. Balet je spjat s vánočním časem – premiéry se odehrají před začátkem letošního adventu, už ve čtvrtek 10. a v sobotu 12. listopadu, a reprízy v této sezóně budou na pořadu do 8. ledna příštího roku. Divákům nabídne NDM choreografii Youriho Vámose, který propojil klasickou pohádku E. T. A. Hoffmanna Louskáček a myší král s Vánoční koledou Charlese Dickense. Inscenace tedy nese název Louskáček – Vánoční koleda. Představení bude vždy živě doprovázet operní orchestr NDM, se kterým hudbu nastudoval Adam Sedlický, který se bude u dirigentského pultu střídat s Jiřím Habartem. Realizace scény se ujal Daniel Dvořák, kostýmů pak Roman Šolc.

 

0003

 

Balet Youriho Vámose měl světovou premiéru v Bonnu v roce 1988 a hrál či hraje se s úspěchem ve více než deseti zemích Evropy včetně Národního divadla v Praze. Vámos zachoval původní ideu choreografa Maria Petipy (Louskáček měl světovou premiéru v Petrohradě v roce 1892): přání všeho dobrého v čase Vánoc, kdy je zlo potrestáno, dobro vítězí a pohádkové postavy ožívají v našem světě. Přidal ale příběh „z toho světa“, samozřejmě s dobrým a poučným koncem. To vše doprovází geniální Čajkovského hudba.

Louskáček se od světové premiéry dočkal řady úprav, ale žádný z choreografů se neodvážil vynechat proměnu dřevěného panáčka Louskáčka v prince, jeho pas de deux s Klárkou, tanec vloček nebo fenomenální valčíky – to je dědictví, bez něhož by Louskáček nebyl tím, čím stále je,“ přibližuje šéfka baletního souboru NDM Lenka Dřímalová s tím, že choreograf Youri Vámos se toho také držel, a přitom propojením dvou příběhů vytvořil dílo živější, svěžejší, srozumitelné divákům všech generací. Ústřední postavou je tu nově lichvář Scrooge a děj se vine kolem jeho proměny z krutého a zlého člověka v přejícího dobráka; příběh se odehrává v Londýně 19. století.

 

0001

 

Vždy se snažím se svými spolupracovníky vytvářet díla, která mohou žít mnohem déle než jednu sezónu. V případě Louskáčka je to také zásluha nesmrtelné hudby. Obecně své choreografie obecně rád upravuji a měním, v Louskáčkovi jsem ale změnil snad jen maličkosti,“ říká Youri Vámos. V jeho inscenaci diváci nepřijdou o oblíbenou sváteční atmosféru: vánoční strom, sníh nebo hrající si děti. „V klasickém Louskáčkovi ale podle mne chybí podstatná hodnota, a tou je příběh. Chtěl jsem do naivní snové pohádky vnést hlubší význam, lidskost a uvěřitelnost,“ vysvětluje choreograf. Inspiraci našel před více než třiceti lety při štědrovečerním sledování televizní verze Dickensovy Vánoční koledy. „Okamžitě jsem věděl, že to je to pravé. Hlavní dějovou linku jsme nakonec propojili s některými motivy původního Louskáčka. Diváky chceme vtáhnout do děje skrze choreografii, které oni sami snadno porozumí, a mohou tak příběh prožívat spolu s tanečníky na jevišti. Mým záměrem nebylo vytvořit balet pro nejmenší děti, ty starší už jej ale mohou ocenit, protože hovoří o reálných a důležitých věcech,“ dodal Vámos.

Děj se tedy točí okolo proměny bohatého lichváře Scrooge (Skrblíka), který ničí a terorizuje své sousedy – dlužníky. Nejen chudou rodinu malé Klárky, jejíž otec nemá ani na vánoční dárky, ani na vánoční tabuli. Do děje zasáhne Víla Vánoc, která přiměje Scrooge se polepšit (v jeho snu a pak i ve skutečnosti). Rodiny tak také díky proměněnému Skrblíkovi oslaví hezké Vánoce, děti se dočkají dárků a Klárka své vytoužené hračky. „Náš balet se tak může stát krásnou (snad i trochu poučnou) rodinnou podívanou v čase zklidnění, rozjímání a obdarovávání,“ uzavřela Lenka Dřímalová.

 

0002

 

Lichvář je role spíše více herecká, nikoli pouze taneční, a v NDM ho ztvární Petr Sýkora, bývalý profesionální tanečník Tomáš Kopecký a tanečník a choreograf Lukas Zuschlag. V roli Klárky alternují Eleonora Ancona, Andrea Díaz a Shino Sakurado, Prince tančí Rei Masatomi, Solieh Samudio a Takafumi Tamagawa, Vílu Vánoc Arianna Marchiori, Laura Moreno Gasulla a Adrienn Tiszai. Historii inscenací baletu Louskáček v NDM najdete na www.divadelniarchiv.cz.

 

Foto: Serghei Gherciu

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.