úterý, 18 říjen 2022 14:05

Koncert Kühnova smíšeného sboru – poprvé s novým sbormistrem Jakubem Piklou

Autor:

Kühnův smíšený sbor pořádá další ze série vlastních koncertů, který se koná se koná ve středu 19. října v 19:30 hodin ve Velkém sále Novoměstské radnice v Praze. Tentokrát poprvé pod vedením nového sbormistra Jakuba Pikly a za účasti norského skladatele Lasse Thoresena, jehož skladbu sbor uvede v české premiéře. Hosty večera jsou klavíristka Jana Raiterová, skladatel Miloš Orson Štědroň a bicista Radek Doležal. V rámci koncertu se bude také konat předání cen laureátům skladatelské soutěže projektu Platform for Singing, kterou sbor vypsal v loňském roce. Vstupné je dobrovolné.

 

101

 

Ve vedení Kühnova smíšeného sboru došlo v tomto roce ke změnám. V letech 2017 až 2022 byl hlavním sbormistrem Jaroslav Brych, zastupující sbormistryní pak Lenka Navrátilová. Od tohoto roku je sbormistrem Jakub Pikla, který je také dirigentem, hudebním režisérem a kulturním činovníkem.

Po studiích na Gymnáziu Chotěboř absolvoval Pikla Konzervatoř Pardubice (dirigování u Jaroslava Brycha) a Akademii múzických umění v Praze (dirigování u Tomáše Koutníka, Hynka Farkače, Leoše Svárovského a Jaroslava Brycha, hudební režii u Jiřího Gemrota a Sylvy Stejskalové). V rámci studií absolvoval také stáž na Kungliga Musikhögskolan ve Stockholmu.

 

102

 

Jakub Pikla spolupracoval s významnými českými orchestry, například s PKF – Prague Philharmonia, Orchestrem Národního Divadla v Praze, Komorní filharmonií Pardubice či Severočeskou filharmonií Teplice. Během studií byl druhým sbormistrem Pardubického dětského sboru Iuventus Cantans a VUS Pardubice. Mezi lety 2019 až 2021 působil jako korepetitor Baletu Národního divadla v Praze. Od roku 2016 stojí také v čele Smíšeného pěveckého sboru Doubravan Chotěboř. V současnosti pedagogicky působí na ZUŠ Pardubice-Polabiny. Ve volném čase se věnuje památkové péči o varhany, komponování, aranžování a také organizaci kulturního života.

 

Foto: Petr Dyrc, z archivu J. Pikly

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.