neděle, 02 říjen 2022 08:33

Pražský komorní orchestr zahájí sezónu s houslistkou Sarou Dragan

Autor:

Pražský komorní orchestr vstupuje do své dvaasedmdesáté koncertní sezóny. Hudební akce se budou konat ve Velkém sále paláce Žofín, v kostele svatých Šimona a Judy, v Koncertním sále Pražské konzervatoře a ve Dvořákově síni Rudolfina. Na místě koncertního mistra se vystřídají Leoš Čepický a jeho zástupce Patrik Sedlář. Jako hosté se představí houslisté Sara Dragan z Polska a Josef Špaček, klarinetistka Anna Paulová, fagotistka Michaela Špačková, švýcarský akordeonista Srdjan Vukašinović, klavíristky Veronika Böhmová a Ruska Eva Gevorgyan, kytarista Lubomír Brabec, violoncellista Jiří Bárta, sopranistka Doubravka Součková a hobojista Vilém Veverka.

 

114

 

Zahajovací koncert bude v úterý 4. října ve Velkém sále Paláce Žofín patřit polské houslistce Saře Dragan, která s PKO přednese slavný Beethovenův Koncert D dur. Kromě toho zazní také Mozartova Symfonie č. 41, K 551 Jupiter.

Rossiniho Introdukce, téma a variace pro klarinet a orchestr a Mozartův Koncert pro klarinet a orchestr A dur bude 11. listopadu patřit sólistce Anně Paulové, opět ve Velkém sále Paláce Žofín.

 

113

 

Fagotistka Michaela Špačková bude hostem hudebního setkání, na němž přednese koncerty od mistrů, jako byli Antonio Vivaldi či Jan Křtitel Neruda. Stane se tak ve středu 7. prosince v kostele svatých Šimona a Judy.

 

17

 

Chačaturjanův Koncert pro housle a orchestr v úpravě pro akordeon zahraje v lednu u svatých Šimona a Judy Srdjan Vukašinović a v únoru se tam v Glinkově Divertimentu brillante pro klavír a smyčcový orchestr a v Lisztově Malédiction e moll představí Veronika Böhmová.

Březnový Mimořádný koncert v Koncertním sále Pražské konzervatoře pro spolek Prader-Willi bude opět v režii PKO a hostem bude kytarista Lubomír Brabec. Zaznějí skladby Purcella, Vivaldiho, Holsta a Luboše Fišera. Ve stejném měsíci s PKO v Rudolfinu vystoupí i Jiří Bárta, aby přednesl Haydnův Koncert pro violoncello a orchestr C dur.

 

112

 

V dubnu příštího roku s orchestrem na Žofíně vystoupí houslista Josef Špaček, a to ve Dvořákově Houslovém koncertu a moll a na dalším dubnovém koncertě u svatých Šimona a Judy návštěvníci uslyší mladou sopranistku Doubravku Součkovou. Budou znít skladby Jeana-Baptista de Lullyho, Josepha Haydna, Louise Guglielmiho či úpravy Craiga Terryho.

 

116

 

Poslední dva koncerty sezóny odehraje PKO v červnu. Na prvním, žofínském vystoupí hobojista Vilém Veverka v dílech Mozarta a Strausse. Na posledním v Rudolfinu ruská klavíristka Eva Gevorgyan zahraje Mozartův Koncert pro klavír a orchestr č. 27 B dur a Beethovenův Koncert pro klavír a orchestr č. 1 C dur.

 

Foto: Fb PKO, Fb FBM, Fb A. Paulové, Daniel Delang, Fb Filharmonie Brno

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.