pátek, 19 srpen 2022 13:10

Jesenické Klášterní hudební slavnosti ještě s devíti koncerty

Autor:

Festival Klášterní hudební slavnosti se přehoupl přes svou polovinu. KD Skleník Loučná nad Desnou bude ve středu 24. srpna místem koncertu věnovaného slavnému klavíristovi Alfredu Brendelovi, který se v Loučné před jedenadevadesáti lety narodil. Koncert klavíristy Iva Kahánka je poctou tomuto předchůdci. V programu zazní skladby především pozdního klasicismu a raného romantismu.

 

1000

 

Září přinese dalších šest koncertů. V pondělí 5. září bude klášterní kostel Šumperk hostit Neues Barockorchester Berlin s iniciátorkou, koncertní mistryní a uměleckou vedoucí Annou Barbarou Kastelewicz. Program se zaměří na dílo Bendovy rodiny a současníků působících také v Berlíně.

Bára Basiková: Soaré s písní a muzikálem – to je název koncertu, který se bude konat v neděli 11. září v KKC Rapotín. Zpěvačku na klavír doprovodí Luboš Přibyl.

 

2000

 

Chrám Zvěstování Panny Marie ve Šternberku přivítá v sobotu 17. září Wranitzky Kapelle a chlapecký sbor Boni Pueri s dirigentem Markem Štilcem. „Tento večer se opět bude věnovat hudbě českých skladatelů 18. století, kteří byli na špici evropského hudebního vývoje. Čeští skladatelé byli hybateli hudebního vývoje 18. století a byli vůdčími osobnostmi v hlavních kulturních centrech Evropy. Mezi nejvýznamnější autory patřili bezesporu Jan Václav Stamic a Jan Zach,“ uvádějí pořadatelé s tím, že oba jsou považováni za představitele takzvané mannheimské školy, Stamic dokonce za jejího zakladatele. Skladatel Leopold Hoffmann byl rakouský skladatel 18. století, současník Jiřího Antonína Bendy, a především žák českého skladatele a pedagoga Františka Ignáce Tůmy, který působil ve Vídni.

Tematický večer českého i světového melodramu se bude konat v neděli 18. září v Kongresovém sále PLL Jeseník. „Díla Zdeňka Fibicha a jeho současníků jsou ukázkou vývoje hudebně-literární formy, kterou J. A. Benda přinesl světu a další autoři ji mnoho desítek let po jeho smrti opět posunují k posluchačům, nyní již v jiném hudebním slohu. Hlavními protagonisty večera jsou klavírista Miroslav Sekera a herec Petr Mikeska,“ zve festival.

 

2004

 

Čtvrtek 22. září bude v bruntálském kostele Nanebevzetí Panny Marie patřit skladateli Antonínu Dvořákovi a jeho přátelům. Zaznějí Dvořákovy skladby v úpravě pro harfu sólo a harfu se zpěvem v podání harfistky Kateřiny Englichové, zpěvem a četbou z Dvořákovy korespondence pak mnohé skladby doplní moderátorka a koncertní pěvkyně, sopranistka Martina Kociánová.

Pátek 30. září bude ve znamení Carla Orffa. Klášterní kostel v Šumperku rozezní jeho komorní verze kantáty Carmina Burana. Na klavíry budou hrát Martin Kasík a Kristina Kasíková, pěvecká sóla přednesou Lucie Silkenová, Jan Mikušek a Martin Bárta, dále vystoupí Český filharmonický sbor Brno, sbor Motýli Šumperk a bicí sekce Moravské filharmonie Olomouc. Vše hudebně povede Marek Šedivý.

 

3000

 

V pondělí 14. listopadu v klášterním kostele v Šumperku vystoupí soubor Musica Florea s dirigentem Markem Štrynclem, a to s haydnovsko-myslivečkovským programem.

Multižánrový Epoque Quartet celý festival uzavře, a sice ve středu 16. listopadu v Kapli Jeseník. „Co kdybychom se zamysleli nad tím, kam se od dob skladatele Jiřího Antonína Bendy, od jehož narození si letos připomínáme 300 let, posunulo hudební vnímání a vkus? O tom nás může přesvědčit multižánrové smyčcové kvarteto Epoque Quartet. Nebude znít žádná klasika, ale můžeme se těšit na jazz, swing, hudbu z filmů či skladby soudobých autorů zkomponovaných přímo pro Epoque Quartet,“ uzavírají svou pozvánku organizátoři.

 

2009

 

Foto: archivy festivalu a KlasikyPlus, Fb sboru Motýli Šumperk

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.