čtvrtek, 18 srpen 2022 08:55

Multižánrová Noc na vlnách v České Lípě jako prolog MHF Lípa Musica

Autor:

Jednadvacátý ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica nabídne v sobotu 20. srpna open air prolog s názvem Noc na vlnách s Lípou Musicou. Ten je zasazen do kulis unikátního českolipského vodního hradu Lipý. V rámci večera zažijí návštěvníci hned čtyři koncerty, na kterých se představí Beata Hlavenková, Vojta Nýdl, Vladimír Václavek nebo Ensemble FLAIR Jana Rokyty mladšího. Nový formát prologu potěší milovníky folkloru, world music, alternativní hudby a indie žánru. Pětihodinový hudební maraton odstartuje v 17:30 hodin. Letošní ročník MHF Lípa Musica bude oficiálně zahájen Koncertem pro Liberecký kraj 23. srpna v Liberci, kde se mimo jiné představí úspěšná sopranistka Kateřina Kněžíková. Festival letos potrvá až do poloviny října a pořadatelé nabídnou na dvě desítky koncertů převážně klasické hudby.

 

001

 

Českolipský open-air koncert je první novinkou letošního ročníku Lípy Musicy. V rámci „Noci na vlnách“ budou moci návštěvníci za cenu jednoho koncertu vyslechnout čtyři vystoupení. „Představíme nadžánrovou kapelu FLAIR pod vedením Jana Rokyty, která se pohybuje mezi klasickou cimbálovou muzikou a world music vycházející z moravské lidové tradice,“ přibližuje festivalový prolog ředitel festivalu Martin Prokeš s tím, že na tento koncert naváže vystoupení Vojty Nýdla, kterého mohou nejen festivaloví posluchači znát z Clarinet Factory, jako klarinetistu a zpěváka. V roce 2021 vydal své sólové debutové album, které je mimořádně silnou hudební výpovědí opřenou o skvostné muzikantské výkony klavíristky Beaty Hlavenkové, bicisty Daniela Šoltise a basisty a baskytaristy Rastislava Uhríka. „Energickou a umělecky silnou vlnou bude zcela jistě vystoupení fenomenálního kytaristy a mága Vladimíra Václavka, který se společně s kytaristou Pavlem Šmídem a trumpetistou Oskarem Törökem postará v projektu FLY o nezapomenutelné... Závěr tohoto večera bude patřit skladatelce, zpěvačce a úžasné klavíristce Beatě Hlavenkové, která vystoupí se svou Kapelou snů v novém projektu Žijutě,“ doplnil ředitel festivalu.

 

988

 

V srpnu festival nabídne i zahajovací koncert a současně Koncert pro Liberecký kraj s názvem Operní gala – Kateřina Kněžíková, který je naplánován na úterý tohoto měsíce do Divadla F. X. Šaldy v Liberci. Úspěšnou operní pěvkyni Kateřinou Kněžíkovou společně s jejím hostem, tenoristou Danielem Matouškem, doprovodí PKF – Prague Philharmonia pod taktovkou Roberta Jindry. Posledním srpnovým koncertem bude i tradiční koncert na saském Oybině, kde se v sobotu 27. 8. představí mezinárodně obsazený dechový soubor Harmoniemusik Sesto fagotisty Ondřeje Šindeláře.

 

5969

 

Foto: Petr Weigl, archiv festivalu, Wikipedie (VitVit - CC BY-SA 4.0)

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.