neděle, 24 červenec 2022 07:36

Mendel Festival s nedělní premiérou Miloše Štědroně v podání Ensemble Opera Diversa

Autor:

Závěr brněnského Mendel Festivalu bude v neděli 24. července patřit soudobé hudbě. Na dvoře Starobrněnského kláštera vedle baziliky se bude konat světová premiéra nové opery letošního jubilanta a brněnského patriota Miloše Štědroně Magnum Mysterium o Mendelovi. Ta se odehraje od 14 hodin, spolu s autorovou další operou Palackého truchlivý konec, a to v podání brněnského Ensemble Opera Diversa. Představení bude ve 13:30 hodin předcházet úvod Miloše Štědroně k jeho nové opeře.

 

290

 

Obě inscenace hudebně nastudovala Gabriela Tardonová, režie se ujal Tomáš Studený, scény a kostýmů Sylva Marková. V pěveckých rolích vystoupí Tomáš Krejčí, Aleš Janiga, Michael Robotka, Lucie Kašpárková a Jana Vondrů.

Štědroňovu operu Palackého truchlivý konec premiéroval Ensemble Opera Diversa na festivalu OPERA 2013. Tato groteskní fraška je především vítanou příležitostí, jak s ironickou nadsázkou demytizovat nacionální dějinné poučky. Autorem loutkové hry, ze které vychází libreto, je Hubert Krejčí a opera líčí obrozence s navýsost potřebným humorem a nadhledem. Inspirace loutkovým divadlem je také výrazným prvkem scénického ztvárnění, kdy pětice interpretů rozehrává více než dvojnásobné množství postav a navíc nepostradatelný operní chór. Všechno dění konečně nevybíravě komentuje ve svých vstupech rapující Kašpárek.

 

301

 

Magnum mysterium zazní ve světové premiéře a jedná se v podstatě o apokryf, v němž autor spojuje fiktivní komentáře se skutečnými událostmi a texty ze života pozdějšího starobrněnského opata,“ uvádí soubor. Tato vícevrstevnatost se odráží jak v nadsázce samotného děje, tak i v hudebním uchopení látky. Promluvy postav se vesměs odvíjejí v ironizující rovině včetně typické Štědroňovy úsečně lakonické hudební řeči. V kontrastu s tím je Mendel jedinou vážnou postavou, jejímž protějškem je zde v duchu barokní opery a oratoria také role svědka (testo – historicus).

 

298

 

Miloš Štědroň, skladatel, muzikolog a také letošní jubilant, který je autorem hudby mimo jiné i k populární Baladě pro banditu, byl požádán o kompozici nové opery v souvislosti s blížícím se Mendelovým výročím na základě dlouholeté spolupráce s Ensemble Opera Diversa (Věc Cage 2010, Palackého truchlivý konec 2013, Chameleon 2015). Tento soubor se nedávno dočkal ocenění na festivalu Opera 2022 za významný přínos v hudebním divadle.

G. J. Mendel (1822-1884), zakladatel genetiky a objevitel základních zákonů dědičnosti, biolog, matematik a botanik, byl katolickým knězem, opatem augustiniánského kláštera na Starém Brně.

 

Foto: Marek Olbrzymek

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.