sobota, 23 červenec 2022 07:46

Mendel Festival v závěrečném víkendu

Autor:

Brněnský Mendel Festival spěje k závěru. V sobotu 23. července uvede matiné absolventů mistrovských kurzů Dagmar Šaškové a po zbytek dne převládne hudba populární. Neděli 24. července bude dominovat premiéra opery Miloše Štědroně, kterou vzdal hold přírodovědci Gregoru Johannu Mendelovi (1822-1884). Celý program najdete zde.

 

001

 

V sobotu 23. července v 11 hodin se bude v Muzeu Starobrněnského opatství u Rubensova obrazu Svatého Augustina konat koncert posluchačů Akademie staré hudby s výstupy z mistrovských kurzů, které povede Dagmar Šašková. Večer vystoupí například B-side Band s Jay Delver, vítězka Anděla a zpěvačka Ewa Farna či balkánská dechovka Transilvania.

 

99

 

Neděle 24. července bude pak opět patřit hudbě klasické. Na dvoře kláštera vedle baziliky proběhne světová premiéra nové opery letošního jubilanta a brněnského patriota Miloše Štědroně Magnum Mysterium o Mendelovi. Ta se odehraje od 14 hodin, spolu s autorovou další operou Palackého truchlivý konec, a to v podání brněnského Ensemble Opera Diversa. Představení bude ve 13:30 hodin předcházet úvod Miloše Štědroně k jeho nové opeře.

 

200

 

V 17 hodin bude v barokním sále Moravské galerie v Místodržitelském paláci, tedy původním sídle brněnských augustiniánů, následovat koncert z nově objeveného rukopisu z majetku kláštera v podání přední česko-francouzské zpěvačky Dagmar Šaškové a jejich kolegů. „Zazní hudba, která před několika stoletími zněla právě v celách řeholníků v rámci jejich soukromé zábavy,“ říká dramaturg této části oslav, Vladimír Maňas, který je jinak tradičním dramaturgem Velikonočního festivalu duchovní hudby, který pořádá Filharmonie Brno. Celý mendelovsko-augustiniánský festival zakončí večerní chorální nešpory v podání Svatomichalské gregoriánské scholy v bazilice na Mendelově náměstí v Brně.   

G. J. Mendel, zakladatel genetiky a objevitel základních zákonů dědičnosti, biolog, matematik a botanik, byl katolickým knězem, opatem augustiniánského kláštera na Starém Brně.

 

Foto: Wikipedia, archiv festivalu

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.