pátek, 22 červenec 2022 14:05

V neděli vyvrcholí festivaly ve Znojmě a v Retzu

Autor:

Hudební festival Znojmo a spřátelený dolnorakouský Festival Retz vrcholí současně v neděli 24. července. Poslední tři dny nabízejí na české straně koncerty mladých interpretů, setkání na hranicích, jazzový program a koncert na zámku ve Vranově nad Dyjí. V Rakousku to bude v neděli večer Mendelssohnovo oratorium Elias.

 

98

 

Na nádvoří Jihomoravského muzea se dnes vpodvečer koná v rámci Hudebního festivalu Znojmo koncert „malých géniů“. Vystoupí tam vítězové nejuznávanějších soutěží mladých talentů – konkrétně jde o Kocianovo Ústí, o Heranovu violoncellovou soutěž, klání Amadeus Brno a Národní soutěž základních uměleckých škol. Na koncert dohlíží patron festivalu Pavel Šporcl, který pomáhá účinkující vybírat.

 

103

 

V sobotu dopoledne se uskuteční festivalový Koncert na hranicích. Na mostě přes Dyji mezi Rakouskem a Českem, mezi obcemi Čížov a Hardegg, vystoupí zástupci folklorního světa dvou zemí: ze blízkého Znojma Cimbálová muzika Antonína Stehlíka, jejímž primášem je Jiří Ludvík, prezident znojemského festivalu, a z nedalekého rakouského městečka soubor Retzer Staatskapelle. Jde o každoroční připomínku prvního setkání Čechů a Rakušanů po pádu železné opony a o prostor k nezapomenutelnému hudebnímu dialogu.

 

100

 

V sobotu večer vystoupí ve Znojmě zrakově postižení studenti Deylovy konzervatoře v Praze. Hudba je pro ně jejich „andělem strážným“, což koresponduje s mottem letošního festivalu. Jde o koncert při svíčkách, přičemž ovšem festival dává publiku zhasnutím světel možnost vyzkoušet tmu, ve které interpreti běžně žijí.

V neděli, poslední den festivalu, se už dopoledne koná jazzové matiné, a to mimo město, v lokalitě Pod Šobesem v Národním parku Podyjí. Ve Znojmě, v Horním parku, je na odpoledne připraven Promenádní koncert a na podvečer na nádvoří Jihomoravského muzea Slavnostní mše za vědu a výzkum.

 

102

 

Večer následuje Koncert pro státní zámek Vranov nad Dyjí. Na vranovském zámku vystoupí sopranistka Martina Janková a cembalistka Barbara Maria Willi. Provedou díla českých skladatelů, kteří tvořili především ve Vídni v době velkého dvorního libretisty a básníka Pietra Metastasia. Zazní hudba Mozarta, Leopolda Koželuha a Jana Václava Huga Voříška a také Josepha Haydna.

V neděli 24. července končí také Festival Retz, hudební přehlídka organizovaná v dolnorakouském městečku nedaleko českých hranic, který by se měl od roku 2024 spojit s Hudebním festivalem Znojmo. Závěrečným programem v Retzu je poslední uvedení scénické podoby Mendelssohnova oratoria Elias v místním farním kostele. Od 7 července jde o šesté představení.

 

104

 

Foto: archiv festivalu, Barbara Palffy

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.