čtvrtek, 30 červen 2022 18:59

Smetanova Litomyšl do konce týdne. Páteční koncert se změnou programu

Autor:

Páteční koncert České filharmonie pod taktovkou Jakuba Hrůši mění svůj program. Kvůli náhlé zdravotní indispozici Lukáše Vondráčka nezazní avizovaný Brahmsův Klavírní koncert, ale Violoncellový koncert h moll Antonína Dvořáka v podání Václava Petra. Už dnes, ve čtvrtek večer zazpívá na festivalu uruguayský basbarytonista Erwin Schrott. Pěvce na bandoneon doprovodí Victor Hugo Villena a orchestr PKF – Prague Philharmonia s dirigentem Łukaszem Borowiczem.

 

9200

 

Česká filharmonie do Litomyšle přiveze koncert věnovaný nástupu České republiky do předsednictví Rady Evropské unie. Na programu zůstává Smetanova symfonická báseň Z českých luhů a hájů z cyklu Má vlast a Sukova Praga, nově byl zařazen Dvořákův violoncellový koncert, kde se jako sólista představí Václav Petr. Koncertní mistr České filharmonie se právě s tímto dílem stal letos v květnu laureátem soutěže Classic Strings International Competition and Festival v Dubaji.

 

9201

 

Festival Smetanova Litomyšl jde do svého závěru. V sobotu 2. července odpoledne se v Zámecké jízdárně sejdou Sacconi Quartet London, Wihanovo kvarteto a sopranistka Lucie Kaňková s harfistkou Roxanou Hädler. „V již osvědčeném spojení dvou špičkových komorních těles, anglického a českého, vyslechneme tři smyčcové oktety z rané kompoziční éry Mozarta, Brahmse a Šostakoviče, ale též výběr z Umění fugy, jímž pro tento rok symbolicky uzavíráme festivalový projekt Bach XXII,“ uvádějí pořadatelé. Večer na Zámeckém nádvoří bude opět patřit České filharmonii s Jakubem Hrůšou. Společně přednesou Mysterium času Miloslava Kabeláče a Šostakovičovu Symfonii č. 7 C dur Leningradskou, která zazní k osmdesátému výročí své premiéry.

 

9204

 

Neděle přinese tři hlavní programy – dopoledne v Zámecké jízdárně vystoupí houslista Pavel Šporcl s herečkou Barborou Kodetovou a klavíristou Petrem Jiříkovským v pořadu Bára a Pavel – O lásce. Odpoledne v Piaristickém chrámu Nalezení svatého Kříže bude patřit Misse Brevis Zdeňka Krále z roku 2016. Za celebrování Tomáše Halíka bude sólisty, sbory a Komorní filharmonii Pardubice řídit Robert Kružík. Večerní koncert na Zámeckém nádvoří bude v režii Police Symphony Orchestra s dirigenty Joelem Hánou a Kryštofem Koskou. „Pro vyvrcholení 64. Smetanovy Litomyšle připravil orchestr společně se svými hosty jedinečný večer, který netradičně propojí nejeden hudební žánr s unikátním prostorem zámeckého nádvoří. Velké finále pod taktovkou Police Symphony Orchestra tak bude energické, překvapivé, velkolepé, emotivní a motýlí – prostě takové, jací jsou oni sami!“ lákají na koncert organizátoři.

 

9202

 

Symfonický orchestr Českého rozhlasu letos do Litomyšle přijede podruhé, aby představil oratorium Nádech věčnosti Jana Zástěry. Půjde o mimořádné provedení nového oratoria k poctě svaté Ludmily ve svátek slovanských věrozvěstů svatých Cyrila a Metoděje. V roli svaté Ludmily vystoupí legendární herečka a pěvkyně Soňa Červená. Pěveckými sólisty budou Lucie Hájková, Petr Nekoranec, Jiří Brückler a Lukáš Bařák. Spolu s nimi zazpívá Kühnův smíšený sbor a celé dílo bude řídit samotný skladatel. Tento scénický koncert v Piaristickém chrámu Nalezení svatého Kříže v úterý 5. července letošní Smetanovu Litomyšl uzavře.

 

9203

 

Foto: archiv Łukasze Borowicze, archivy KlasikyPlus a Roxany Hädler

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.