úterý, 28 červen 2022 12:16

Festival Hudební Kroměříž a Letní hudební akademie Kroměříž v srpnu popáté

Autor:

Festival Hudební Kroměříž u příležitosti oslav pátého výročí chystá program s umělci a tělesy, jako jsou Václav Hudeček, Kateřina Kněžíková, Adam Plachetka nebo PKF – Prague Philharmonia. Letní hudební akademie Kroměříž a její souběžný festival tak už popáté přiváží do města interprety české i mezinárodní scény klasické hudby. Akce pro veřejnost obsáhnou od 12. do 20. srpna koncerty, besedy a přednášky s výraznými hudebními osobnostmi.

 

00002

 

Celý festival otevře 12. srpna zahajovací koncert „Le retour de la Paix“ (Návrat Míru) v Rotundě Květné zahrady, kde se poprvé představí kroměřížský zámecký ansámbl Collegium Colloredo, který reprezentují houslisté Tomáš Netopil a Jana Chytilová Anýžová, violoncellista Michal Raitmajer, loutnista Karel Fleischlinger a cembalistka Barbara Maria Willi společně se sopranistkou Markétou Klaudovou. Na programu jsou mimo jiné skladby z kroměřížského hudebního archivu.

 

00005

 

Hostem festivalu bude houslista Václav Hudeček, který v červnu oslavil významné životní jubileum. „Právě k této příležitosti pořádáme 14. srpna ve Skleníku Květné zahrady Slavnostní symfonický koncert. Spojuje nás podpora začínajících hudebníků,“ uvedla za organizátory výkonná ředitelka LHAK Jana Kubáčová. Kromě oslavence vystoupí Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín pod taktovkou Tomáše Netopila a dva laureáti předchozích ročníků Letní hudební akademie – houslista David Hernych a nizozemský violoncellista s českými kořeny Tomáš Prechal. „V průběhu večera zazní skladby Antonína Dvořáka, Johannesa Brahmse, Edwarda Elgara a Antonia Vivaldiho,“ uvádějí pořadatelé a doplňují, že houslistu Václava Hudečka bude možné potkat i o den dříve na besedě „Život s houslemi“ v kině Nadsklepí. Zpovídat ho bude dirigent Tomáš Netopil.

 

00006

 

Bohatý program festivalu uzavře výjimečný koncert „Návrat Amadea“, který se bude konat 19. srpna ve Skleníku Květné zahrady. Programem připomene Formanův slavný film natáčený také v Kroměříži. Účinkovat budou sopranistka Kateřina Kněžíková, violoncellistka Michaela Fukačová, barytonista Adam Plachetka, houslista Fedor Rudin, violista Pavel Nikl a doprovodí je orchestr PKF – Prague Philharmonia pod vedením Tomáše Netopila. Slovem provedou David Mareček a Lukáš Mareček. Koncert plný mozartovských melodií bude doplněn skladbami Antonína Dvořáka. Součástí večera bude vyhlášení laureátů letošní akademie. O scénické zpracování se postará režisérka Národního divadla v Praze a Brně Magdalena Švecová.

 

00003

 

Festival nabídne i další koncerty a projekty, na kterých se představí letošní studenti Letní hudební akademie. V plánu je také beseda „Život s folklorem“, kde bude hostem Tomáše Netopila hudebník, umělecký vedoucí Hradišťanu, skladatel a folklorista Jiří Pavlica, a přednáška „Život na zámku“ odhalující tajemství hudebního archivu kroměřížského zámku. Kompletní program a předprodej vstupenek je k dispozici na webu hudebnikromeriz.cz.

 

00004

 

Foto: archiv festivalu

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.