pátek, 24 červen 2022 13:02

Lieder Company s příchutí Francie v neděli na Novoměstské radnici se světovou a českou premiérou

Autor:

Jako třetí koncert své koncertní sezóny připravil spolek Lieder Company na neděli 26. června od 19:30 hodin na pražské Novoměstské radnici koncert s názvem S příchutí Francie. Po dvou čistě francouzsky orientovaných koncertech je tento zaměřen na díla, ke kterým našli jejich autoři inspiraci právě ve francouzské kultuře, ačkoliv sami Francouzi nebyli. Interprety koncertu budou sopranistka Irena Troupová, mezzosopranistka Jana Hrochová a klavírista Jan Dušek. Skladby zaznějí v češtině anebo ve francouzském originále a budou doplněny českými titulky.

 

117

 

Koncert sestává ze Tří písní na Apollinaira, které zkomponoval Bohuslav Martinů a jejichž rukopis byl dlouhou dobu ztracený. Nalezen byl až v roce 2017, tudíž na koncertních pódiích nebyl tento cyklus doposud slýchán často. Dále zazní vrcholný cyklus Viktora Ullmanna, Šest sonetů Louïsy Labé – renesanční francouzské básnířky. Z českých autorů pak Lieder Company uvede ještě cyklus Pěti písní na texty Suzanne Renaud Hanuše Bartoně, které autor zhudebnil v českém překladu Bohuslava Reynka, manžela této francouzské básnířky. „A rovněž jsme objednali novou skladbu od mladého českého skladatele Pavla Dudy, který zvolil vtipný a poněkud avantgardní text francouzského skladatele Erica Satieho. Tato skladba zazní ve světové premiéře,“ uvádějí pořadatelé.

V průběhu koncertu umělci v české premiéře představí cyklus žijícího rumunského skladatele Adriana Popa nazvaný Sedm fragmentů Tristana Tzary. Na závěr zazní zábavný cyklus Dobrá kuchyně od amerického skladatele a dirigenta Leonarda Bernsteina. Tento cyklus je zhudebněním čtyř kuchařských receptů z knihy Émila Dumonta.

 

Foto: Pixabay

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.