úterý, 07 červen 2022 12:01

Barocco sempre giovane ve čtvrtek v pardubickém evangelickém kostele. Zve také na podzimní sezónu

Autor:

Soubor Barocco sempre giovane zve na zdánlivě nesourodé spojení dvou velkých uměleckých děl – „Kantáty“ Arnošta Lustiga a „Ich habe genug“ Johanna Sebastiana Bacha. Na koncertě, který se bude konat ve čtvrtek 9. června v pardubickém Evangelickém kostele od 19 hodin, vystoupí se souborem Gustáv Beláček – bas, Vilém Veverka – hoboj a herci Jiří Lábus, Vilma Cibulková a Vilém Udatný v režii Evy Lustigové.

 

1006

 

Epická báseň Arnošta Lustiga „Kantáta“ je obžalobou nejhrůznějšího zločinu v historii lidstva, Šoa. Navzdory tomu ani jedna z těchto kompozic nekončí beznadějí. „Říkají nám naši mudrcové, že sice není možno neplakat, že ale věčný pláč nás samotné by zničil, až bychom byli jako ti, nad nimiž pláčeme… Budoucnost je jinde, neboť vzpomínka je jenom polovina bytí,“ uvedl Arnošt Lustig. Tento hudebně-literární projekt vznikl ve spolupráci Josefa Krečmera a Evy Lustigové, dcery Arnošta Lustiga, která se současně ujala režie. Je připomínkou výročí osmdesáti let transportů židů z Pardubic a okolí.

 

1003

 

Kantátu Ich habe genug (Mám již všeho dost) pro sólový bas, hoboj a smyčce zkomponoval Johann Sebastian Bach roku 1727 na text neznámého autora. Odkazuje na vyprávění o zbožném starci z jeruzalémského chrámu, Simeonovi. Tématem je smrt jako vysvobození ze světa prostoupeného bídou a zoufalstvím.

Podzimní abonentní cyklus koncertů zahájí soubor Barocco sempre giovane koncertem ve Společenském sálu zámku v Pardubicích ve čtvrtek 8. září v 19 hodin. Ve skladbách italských barokních mistrů se představí koncertní mistr České filharmonie Jiří Vodička. Ve čtvrtek 13. října v 19 hodin, opět ve Společenském sálu zámku v Pardubicích, bude hlavním sólistou večera v Pardubicích hobojista Vilém Veverka.

 

1004

 

Pro velký úspěch koncertu v minulé abonentní sezóně s Jiřím a Indi Stivínovými jsme opět pozvali vynikajícího kontrabasistu Indi Stivína, který bude účinkovat ve čtvrtek 24. listopadu v 19 hodin ve Společenském sálu zámku v Pardubicích, mj. jako sólista v dvojkoncertech s členy BSG houslistou Vítkem Chudým a violistou Jiřím Kabátem,“ zvou pořadatelé.

 

1005

 

Vánoční koncert BSG se bude ve Společenském sálu zámku v Pardubicích konat 8. prosince v 19 hodin. Nastudování programu a partu sólového cembala se ujme dirigent Vojtěch Spurný, spoluúčinkovat budou flétnisté Jakub Kydlíček a Marta Kratochvílová, k lesku a slavnostnímu rázu večera přispějí trubky Michala Chmelaře a mladičké Anny Palmeové. Tradiční Svatoštěpánský koncert BSG bude na řadě v pondělí 26. prosince v 17 hodin v Sukově síni Domu hudby v Pardubicích.

 

1000

 

Foto: archiv a fb souboru, M. Kubišta, D. Havel

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.