středa, 01 červen 2022 16:55

Zsolt Hamar šéfdirigentem Moravské filharmonie

Autor:

Novým šéfdirigentem Moravské filharmonie bude Zsolt Hamar, budapešťský rodák s mezinárodním renomé. Vystřídá od začátku 77. sezóny orchestru, tedy od podzimu, Jakuba Kleckera, který byl ve funkci tři roky a bude se nadále vracet do Olomouce jako host.

 

001

 

Zsolt Hamar byl v letech 2017 až 2020 šéfdirigentem Maďarské národní filharmonie. Působí také jako operní dirigent – mimo jiné byl hudebním ředitelem divadla ve Wiesbadenu a pravidelně hostuje v Curyšské opeře. Olomouckému publiku se poprvé představil na koncertě loni v listopadu.

Moravská filharmonie Olomouc se od září v několika koncertních řadách bude nadále věnovat hudbě různých stylových období, plánuje vystoupení se zajímavými českými i zahraničními sólisty a nezapomene ani na oblíbené vzdělávací aktivity pro děti. Nový šéfdirigent bude řídit v sezóně sedm koncertů, včetně svého inauguračního, naplánovaného na 27. října. Příležitostí poznat blíže jeho umělecký přístup budou také besedy před koncerty, uvedl ředitel filharmonie Jonáš Harman, podle jehož slov se už při prvním hostování mezi Zsoltem Hamarem a orchestrem vytvořil vřelý vztah.

 

002

 

V hlavní abonentní řadě vystoupí s Moravskou filharmonií sólisté jako Christoph Croisé, Michaela Fukačová, Jan Mráček, Milan Paľa, Sharon Kam, József Balog nebo Marek Kozák. Dalšími dirigent budou při těch příležitostech mimo jiné Robert Jindra a Tomáš Brauner. Dominantní myšlenkou dramaturgie řady A jsou zásadní životní hodnoty, upozornila dramaturgyně filharmonie Ivana Kalina Tabak. Jde o víru a biblický kontext i o protiválečné postoje. Zazní například Mahlerova a Kančeliho hudba, po dlouhé době v Olomouci také Romantická symfonie Antona Brucknera.

 

004

 

Koncertní řada P (Patriot) připomene umělecké osobnosti spjaté s Olomoucí, a to jak skladatele, tak interprety. Patří k nim i Antonín Dvořák a Wolfgang Amadeus Mozart. Cyklus C (Crossover) přinese větší žánrovou pestrost v podobě romské hudby, jazzu a swingu, muzikálových písní a filmových melodií.

Sólisty koncertů s doprovodem komorního ansámblu složeného z členů Moravské filharmonie budou Jan Jakub Bokun, Dalibor Karvay, Barbara Maria Willi a Jan Talich. Tyto koncerty se nebudou konat v sále Reduty, ale v Husově sboru a v Klášterním HradiskuVojenské nemocnici Olomouc.

 

005

 

Jiná řada je určena pro nastávající rodiče a další, to jsou matiné pro rodiče s dětmi. Koncertní řada JAMU je založena na spolupráci s talentovanými absolventy hudebních fakult brněnské JAMU a pražské AMU.

Olomouckou koncertní sezonu 2022–2023 orámují dva festivaly, které Moravská filharmonie každoročně pořádá. Od 1. do 15. září se uskuteční Mezinárodní varhanní festival, v květnu 2023 pak Mezinárodní hudební festival Dvořákova Olomouc.

 

006

 

Foto: archiv MfO, archiv KlasikyPlus

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.