neděle, 15 květen 2022 07:57

Chrámový koncert Ensemble Opera Diversa v úterý v Brně na Lesné

Autor:

Soubor Ensemble Opera Diversa se v rámci své dramaturgické linie chrámových koncertů v úterý 17. května vydá do prostor nového kostela blahoslavené Marie Restituty na Lesné v Brně. Jeho akusticky podmanivé prostory od 19 hodin naplní komorní orchestr, sólová trubka a komorní sbor. V rámci večera zaznějí tři české premiéry – ve vzájemném kontrastu to budou díla současných britských autorů Matthewse a MacMillana a dále skladby vycházející z tradice evropského minimalismu, které zhudebnili Pēteris Vasks či Lukáš Borzík. Hudební setkání se bude konat v podání pořádajícího komorního orchestru, trumpetistů Víta Otáhala a Jozefa Zimky a komorního sboru Ensemble Versus pod taktovkou Gabriely Tardonové.

 

00002

 

Ve dvou skladbách britských autorů dostane prostor sólová trubka. Na úvod zazní Introit pro dvě trubky a smyčce Davida Matthewse, v jehož klidném tempu vyniká důmyslná melodická práce a dva trumpetisté zde vystupují jako „hudoucí andělé“ z vyvýšeného místa (v případě brněnského provedení z kůru). Také James MacMillan ve své skladbě Seraph pro trubku a smyčce navazuje svým pojetím na andělskou tematiku úvodní skladby.

Z vokálně-instrumentálních skladeb, ve kterých smyčcový orchestr doplní komorní sbor, zazní zhudebnění středověké antifony Da pacem, Domine lotyšského klasika Pēterise Vaskse, které vyniká svým narativním pojetím ve spojení s jistým meditativním a naléhavým hudebním charakterem.

 

00001

 

Koncert pak zakončí skladba Misericordia slovenského skladatele Lukáše Borzíka, ve které se mísí dvě protikladné, ale vždy minimalisticky pojaté hudební polohy vyjadřující ústřední téma milosrdenství. Ačkoliv Misericordia – stejně jako skladby Vaskse a MacMillana – zazní v české premiéře, technicky vzato lze uvedení této kompozice považovat za světovou premiéru její poslední verze, jejíž revizi skladatel provedl přímo pro potřeby provedení na tomto koncertu.

 

00003

 

Foto: Wikipedia (Karel Pažourek), Ensemble Versus

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.