pondělí, 09 květen 2022 19:23

Jakub Hrůša uvede v Salcburku Janáčkovu Káťu

Autor:

Jakub Hrůša nastuduje na letošním Salcburském festivalu Janáčkovu Káťu Kabanovou. Spolu se sopranistkou Corrine Winters, která ztvární titulní roli, mají účinkovat Evelyn Herlitzius, David Butt Philip, Jaroslav Březina, Benjamin Hulett, Jarmila Balážová a Jens Larsen. Hrát budou Vídeňští filharmonikové, režii bude mít Barrie Kosky. Premiéra je naplánovaná na 7. srpna.

 

3999

 

Káťa Kabanová má zaznít na Salcburském festivalu do konce srpna pod vedením Jakuba Hrůši celkem šestkrát. Australan Barrie Kosky je intendantem berlínské Komické opery a jedním z mezinárodně nejvyhledávanějších režisérů současnosti. Mezi jeho nové inscenace se v této sezóně řadí Don Giovanni ve Vídeňské státní opeře a Příhody lišky Bystroušky v Bavorské státní opeře.

Od poloviny dubna do 14. května je nyní Jakub Hrůša v Londýně. Celkem sedmkrát se tam pod jeho řízením v Královské opeře Covent Garden hraje Lohengrin. Dostupné ohlasy v médiích naznačují, že je nová inscenace vysoce ceněna, a to zejména za Hrůšův hudební přínos. Je přitom o jeho první wagnerovský úkol, o první kompletní operu Richarda Wagnera, kterou připravil a diriguje. Dirigentovu vlastní úvahu na toto téma čtěte pod titulkem Wagnerovo divadlo mi v uměleckém životě dosud chybělo.

 

4001

 

Recenzenti píší v souvislosti s dubnovou londýnskou premiérou o mistrovském hudebním nastudování, o večeru intenzivní divadelní síly, objevném pojetí, impozantní dirigentově nadvládě spojené s intenzivně poetickou citlivostí, o schopnosti trpělivého a strategického ucha a mysli či o „mistru košatého pianissima“ nebo o tom, že Hrůšův „…smysl pro detail a schopnost inspirovat hráče nemá obdoby“. A Gavin Dixon z The Arts Desk napsal: „Královská opera hledá nového hudebního ředitele: mohl by být pro Hrůšu tento umělecký úkol formou přijímacího řízení? Pokud ano, je to silný kandidát…

Jakub Hrůša, který je šéfdirigentem Bamberských symfoniků a hlavním hostujícím dirigentem České filharmonie a Orchestra dell’Accademia Nazionale di Santa Cecilia, se bude ke konci sezony Wagnerově hudbě věnovat znovu. Čekají ho v Bamberku a v Mnichově dva koncertní wagnerovské projekty.

 

4002

 

Foto: Clive Barda, Fb J. Hrůši

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.