čtvrtek, 05 květen 2022 08:51

Výsledek soutěže o podobu Vltavské filharmonie bude ohlášen na Pražském jaru

Autor:

Vyhlášení vítěze architektonické soutěže o podobu Vltavské filharmonie se stane exkluzivní součástí Pražského jara. Festivalový program nově také obsahuje koncert Kyjevských sólistů: souboru, který se po ruské invazi stal jedním z vyslanců ukrajinské kultury v Evropě. Pražské jaro zároveň zveřejnilo program Klavírního festivalu Rudolfa Firkušného, který je plánován na začátek listopadu.

 

200

 

O rozhodnutí propojit Pražské jaro a vyhlášení vítězného projektu Vltavské filharmonie informovali na tiskové konferenci ředitel festivalu Roman Bělor a primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib. „Na Pražské jaro přicházejí lidé za hudbou, kulturou, architekturou – a to i tou moderní,“ uvedl k plánovanému vyhlášení vítěze primátor Hřib. Jméno autora vítězného projektu bude ohlášeno 17. května 2022, blíže pak bude projekt představen o den později.

Kyjevští sólisté se vydali na turné po Itálii 23. února 2022. Když se pak o den později dověděli o událostech ve své rodné zemi, rozhodli se zůstat za hranicemi: a to nejen kvůli bezpečnosti, ale především proto, aby dostáli svému závazku a nadále ve světě prezentovali ukrajinskou hudbu či pořádali koncerty na podporu Ukrajiny. Kyjevští sólisté se na Pražském jaru představí 2. června v Kostele svatých Šimona a Judy. Zaznějí díla uznávaného ukrajinského autora Valentyna Sylvestrova, Myroslava Skoryka, Jurije Ševčenka, ale i Felixe Mendelssohna-Bartholdyho nebo Nina Roty.

Jako vrcholy festivalu připomenul dramaturg Josef Třeštík například rezidenci violoncellisty Gautiera Capuçona nebo koncert pod taktovkou Mirgy Gražinytė-Tyly. Unikátem je letos i projekt Prague Offspring věnovaný soudobé hudbě, s rezidenční skladatelkou Olgou Neuwirth a souborem Klangforum Wien. „V letošním roce se nám podařilo dosáhnout vyváženého vztahu soudobé a klasické hudby,“ komentoval dramaturgii Roman Bělor.

 

201

 

V rámci tiskové konference zveřejnilo Pražské jaro i program Klavírního festivalu Rudolfa Firkušného. Pořadatelé o festivalu mluví jako o komornějším, úzkoprofilovém kontrastu Pražského jara. Letošní 10. ročník se uskuteční 5. až 12. listopadu a nabídne čtyři koncerty. Protagonisty budou Leif Ove Andsnes, Anna Vinnickaja, českou klavírní školu reprezentuje Igor Ardašev, festival završí legendární Grigorij Sokolov.

 

Foto: ilustrační / Fb festivalu, Jamie Beck

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.