pátek, 08 duben 2022 09:45

Na Hudebním festivalu Znojmo Adam Plachetka v Haydnově oratoriu

Autor:

„Haydnovo oratorium Návrat Tobiáše připraví pro scénu režisér Tomáš Pilař, připravena jsou do Jízdárny Louckého kláštera tři představení.“

„Mezi dalšími hlavními programy jsou koncerty Pavla Šporcla, sopranistky Martiny Jankové s cembalistkou Barbarou Marií Willi a brněnského vokálního souboru Societas Incognitorum.“

„Chystá se propojení Hudebního festivalu Znojmo a Festivalu Retz, a tak se také obnovuje setkání Čechů a Rakušanů na hranici.“

 

1112

 

Hudební festival Znojmo má v termínu od 8. do 24. července v plánu na třicet koncertů a doprovodných akcí. Pozornost se soustředí na scénické nastudování Haydnova oratoria Návrat Tobiáše. Ročník s podtitulem „Návraty domů a naši andělé strážní“ se uskuteční na různých místech města a v okolí – v přírodě i v prostorách zámků a kostelů. Letošní festival je podle pořadatelů nesen touhou vrátit po dvou letec koronakrize vše do normálních kolejí.

Starozákonní příběh, který zhudebnil Joseph Haydn v oratoriu Návrat Tobiáše, připraví pro scénu režisér Tomáš Pilař. Připravena jsou na Hudebním festivalu Znojmo do Jízdárny Louckého kláštera tři představení –15., 16. a 17. července. Jednu z hlavních postav ztvární barytonista Adam Plachetka, spolu s ním mají účinkovat pěvci Theodore Brown, Dagmar Šašková, Shira Patchornik a Lucie Kaňková. Hudebně inscenaci zaštítí barokní orchestr a sbor Czech Ensemble Baroque s dirigentem Romanem Válkem a sbormistryní Terezou Válkovou.

Il ritorno di Tobia je prvním Haydnovým oratoriem, dílem s italským libretem uvedeným ve Vídni úspěšně v roce 1775. Biblická kniha Tobiáš je součástí katolického a pravoslavného biblického kánonu, protestantské církve ji považují za apokryf. Vypráví o zbožném Židu Tóbitovi, který i v cizí zemi zůstává věrný morálním a rituálním zásadám své víry. Je nicméně pronásledován, oslepne… Když se jeho syn Tobiáš, doprovázený andělem Rafaelem, vrací domů, přivádí si s sebou nejen dobrou manželku osvobozenou od démona, ale také majetek. Štěstí opětovného shledání s rodiči je korunováno uzdravením otce.

 

112

 

Mezi dalšími hlavními programy jsou koncerty patrona festivalu Pavla Šporcla a sopranistky Martiny Jankové s cembalistkou Barbarou Marií Willi. Pozornost vzbudí koncert brněnského vokálního souboru Societas Incognitorum s hudbou Lamberta de Sayve, hudebníka druhé poloviny 16. století, uvedenou v novodobé premiéře. Jde o kapelníka císaře Matyáše Habsburského, který nechal svoji největší sbírku Sacrae symphoniae vytisknout v premonstrátském klášteře v Louce u Znojma. Znít bude i hudba jeho současníků.

Festival ohlásil rovněž vystoupení pěveckého tria Drei Engel (Tři andělé), které tvoří Markéta Klaudová Böhmová, Pavla Radostová a Lucie Karafiátová. A koncert budou mít také mladí hudebníci věnující se historicky poučené interpretaci staré hudby, absolventi Letní školy barokní hudby vedené Romanem Válkem a Czech Ensemble Baroque. Vystoupí na zámku v Jevišovicích, známém velkou sbírkou historických hudebních nástrojů.

 

115

 

Už po léta úzce z obou stran hranice spolupracují Hudební festival Znojmo a Festival Retz. Chystá se jejich propojení, a tak se také obnovuje setkání Čechů a Rakušanů na hranici – na mystickém místě Heiligersteinu. Letos 9. července, tradičně s vystoupením Cimbálové muziky Antonína Stehlíka.

 

1111

 

Do festivalové nabídky patří nejen klasika a cimbálová muzika, ale i jazz a crossovery a také gastroakce. Organizátoři slibují sedmnáct dnů hudby, vína a krás města Znojma.

„Návštěvníci Hudebního festivalu Znojmo už řadu let spojují termíny svých dovolených a výletů s programem festivalu. S tím vědomím jsme loni a předloni uspořádali festival, který se podařil prakticky jako jediný z kulturních akcí v České republice uspořádat beze změn, škrtů v programu nebo přesunem termínu,“ připomněl prezident festivalu Jiří Ludvík.

 

3003

 

Foto: Wikipedia, archiv festivalu, Mirek Kolaja, Fb souboru Drei Engel

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.