pondělí, 06 prosinec 2021 10:50

Filharmonie přebírá festival Pardubické hudební jaro

Autor:

„Nadcházející ročník slibuje dvanáct programů, pořádající orchestr v nich paradoxně chybí.“

„Pořádat a zejména vyprofilovat takto tradiční festival není snadné. Josefu Krečmerovi se to však podařilo.“

„Festival se řadí mezi takzvané Pardubické tahouny, tedy nejvýznamnější akce ve městě, které jsou propagovány a dotovány z vlastního programu.“

 

10001

 

Komorní filharmonie Pardubice přebírá pořadatelství festivalu Pardubické hudební jaro. Posledních devět let připravoval přehlídku soubor Barocco sempre giovane vedený Josefem Krečmerem. V roce 2022 se 44. ročník uskuteční od 31. března do 15. května.

Statutární město Pardubice jako majitel ochranné známky festivalu rozhodlo, že se Pardubické hudební jaro vrátí do rukou příspěvkové organizace města, tedy Komorní filharmonie Pardubice. Barocco sempre giovane napomohlo během uplynulých devíti let k tomu, že je Pardubické hudební jaro vnímáno jako jeden z předních festivalů klasické hudby v rámci České republiky, ocenil náměstek hejtmana Roman Línek práci a zásluhy Josefa Krečmera, který bude pokračovat v roli prezidenta festivalu. Jeho manažerem se nyní stal Jaroslav Šlais.

 

1001

 

Nadcházející ročník slibuje dvanáct programů – koncerty komorního sboru Martinů Voices, Bennewitzova kvarteta, Tria Kalliopé, Ensemble Inégal nebo Václava Hudečka s vítězi soutěží, ale také Jitky Zelenkové a Orchestru Karla Vlacha, Dua Kchun nebo vokálního souboru 4TET. Zahajovací večer má mít 31. března v Sukově síni pardubického Domu hudby v rukou orchestr Barocco sempre giovane, se kterým vystoupí houslista Josef Špaček. Stejný soubor obstará i festivalový epilog 15. května, a to v kostele Nejsvětější Trojice v Sezemicích. Pořádající orchestr na programu paradoxně chybí. Jeho rozvrh je až do června obsazen nahrazováním koncertů, zrušených kvůli koronaviru.

 

1000

 

Dějišti festivalových koncertů jsou vedle Sukovy síně, Východočeského divadla, zámku, radnice a chrámů v Pardubicích také kostel Nanebevzetí Panny Marie v Chrudimi, Synagoga v Heřmanově Městci, kostel sv. Jakuba Většího v Přelouči a dokonce i pardubické Letiště Jana Kašpara.

„Pořádat a zejména vyprofilovat takto tradiční festival není snadné. Josefu Krečmerovi se to však podařilo. Věnoval tomu maximum a dostal festival o několik úrovní výše,“ konstatoval ředitel Komorní filharmonie Pardubice Pavel Svoboda. Návrat městského festivalu „pod křídla“ příspěvkové organizace města považuje za logický krok. Festival se řadí mezi takzvané Pardubické tahouny, tedy nejvýznamnější akce ve městě, které jsou propagovány a dotovány z vlastního programu. „Víceleté financování akcí v Pardubicích je klíčový a stabilizující prvek, a to zejména v dnešní nelehké době. Pardubicím je tak i v kulturní politice co závidět a ministerstvo kultury by se tady mohlo v mnohém inspirovat, protože jeho granty žádáme s nejasným výsledkem každý rok znovu,“ uvedl Svoboda.

 

10025

 

Pardubická filharmonie představila také nové logo. Toho se dočkal i festival. Rok 2022 tak bude ve znamení sjednocení a změny vizuální identity organizace i festivalového projektu.

V minulosti se v rolích organizátorů Pardubického hudebního jara kromě filharmonie vystřídaly například Kulturní dům Dubina nebo pražská agentura EM-ART Miroslava Matějky ve spolupráci s Kulturním centrem Pardubice.

 

1002

 

Foto: archivy KlasikyPlus a Komorní filharmonie Pardubice

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.