sobota, 16 říjen 2021 13:05

Czech Ensemble Baroque s cyklem koncertů „Pro královnu Elišku“ od zítřka

Autor:

Augustiniánské opatství na Starém Brně založila v roce 1323 královna Eliška Rejčka, avšak toto místo je spojené spíš z Mendelem a Janáčkem. A to chce nový cyklus komorní hudby souboru Czech Ensemble Baroque změnit. Nabídne celkem čtyři koncerty klasické hudby z období renesance a baroka. Prohlídky a přednášky zaštítí ředitelka Muzea starobrněnského opatství Miriam Kolářová. Zítra v prostorách opatství vystoupí od 18 hodin hráčka na zobcovou flétnu Michaela Koudelková a přednese skladby Christopha Schaffratha, Františka Xavera Richtera a Carla Philippa Emanuela Bacha. Ensemble Baroque Quintet na stejném místě přednese posledního října výběr z madrigalů Claudia Monteverdiho a 6. listopadu hudbu Boleslavského, Vodňanského, Schütze a dalších. Závěrečný koncert cyklu bude adventní, a to 22. prosince. Renesanční a soudobá moteta vztahující se k vánoční době přednese soubor Ensemble Versus.

 

111

 

Czech Ensemble Baroque uvádí, že Eliška (Alžběta) Rejčka se narodila 1. září 1288 v Poznani. V roce 1303 se vdala za českého krále Václava a byla korunována na českou a polskou královnu. Přijala jméno podle světice Alžběty (Elišky), ale lid ji nazýval Rejčkou, podle křestního jména Richenza, které dostala od své švédské matky. Václav II. záhy zemřel, stejně jako její druhý manžel Rudolf Habsburský, a jejím přítelem a ochráncem se stává nejmocnější muž království pan Jindřich z Lipé. Za ním se v roce 1318 stěhuje do Brna, kde roku 1323 zakládá „na uspokojení svědomí a odpuštění hříchů“ při starším farním kostele Panny Marie na Starém Brně klášter cisterciaček a rozhodne se postavit i nový klášterní chrám Nanebevzetí Panny Marie. Jedná se o typický projev vznešené gotické ženy, která rekapituluje svůj dosavadní život a touží zbožným založením kláštera vykoupit své hříchy a zajistit si tak věčnou blaženost.

„Na památku panovnice zakladatelky a taky pro bližší seznámení veřejnosti jak s touto významnou historickou osobností, tak s prostory a dějinami kláštera, který vybudovala, se bude v prostoru opatství konat cyklus čtyř koncertů, z nichž každý bude doplněn o komentovaný úvod zaměřený na téma ze života Elišky Rejčky,“ informují organizátoři s tím, že teoretickou a přednáškovou část zabezpečí Miriam Kolářová a o hudební program se postará Czech Ensemble Baroque a jeho hosté, například soubor Ensemble Versus s Vladimírem Maňasem. Koncerty se uskuteční v refektáři i Kapitulní síni blízko samotné baziliky Nanebevzetí Panny Marie, kde je Eliška Rejčka pohřbena.

 

Foto: archiv M. Koudelkové

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.