pondělí, 16 srpen 2021 09:09

V sobotu začne čtrnáctý Mezinárodní hudební festival Kutná Hora

Autor:

V termínu 21. až 29. srpna se uskuteční čtrnáctý ročník Mezinárodního hudebního festivalu Kutná Hora zaměřeného na komorní hudbu. Kromě pozapomenutých děl a klasického repertoáru uvede také mezižánrový projekt s názvem Kantáta a kompletní provedení všech dvaatřiceti klavírních sonát Ludwiga van Beethovena v podání Konstantina Lifschitze. Řada koncertů se bude konat v prostorách, jakými jsou chrám svaté Barbory, kaple Božího těla či kostel svatého Jana Nepomuckého. Kompletní program naleznete na www.mfkh.cz.

 

345

 

Pořadatelé uvádějí, že festival se koná formou tvůrčí dílny, při níž spolu umělci tráví týden přípravou večerních programů. Ty jsou založeny na dramaturgických kontrastech. Uměleckým ředitelem je violoncellista Jiří Bárta a kromě něj do Kutné Hory letos zamíří klavíristé Igor Ardašev a Terezie Fialová, houslisté Helena Jiříkovská, Pavel Šporcl a Petr Zdvihal, hobojista Vilém Veverka a mnoho dalších umělců, kteří se většinou věnují sólové hře a jen zřídka se setkají na jednom pódiu.

 

113

 

V letošním roce řadu večerních hudebních setkání doplní osm odpoledních koncertů, při nichž klavírista Konstantin Lifschitz provede všech dvaatřicet klavírních sonát Ludwiga van Beethovena. Přední interpret Beethovenova díla do Kutné Hory dorazí s ročním odstupem. „V minulém roce si celý svět připomínal 250. výročí od skladatelova narození, vzhledem ke známé situaci však nebylo možné tento výjimečný počin uskutečnit. Pianista, který se v Kutné Hoře v minulosti již několikrát představil, přijíždí tedy letos a od 22. do 29. 8. bude každý den ke slyšení v kostele sv. Jana Nepomuckého a s programem Měsíční svit pak i v chrámu sv. Barbory,“ informuje festival.

Dvě zdánlivě nesourodá umělecká díla spojí program s názvem Kantáta. Neznámá a dosud nepublikovaná báseň Arnošta Lustiga inscenovaná v hudebně-lyrickém pásmu s kantátou Johanna Sebastiana Bacha „Ich habe genug“ (Mám dostatek) bude uvedena v pátek 27. srpna v kapli Božího těla. V pásmu v režii Lustigovy dcery Evy doprovodí přednes Vilmy Cibulkové, Jiřího Lábuse a Viléma Udatného basista Jaromír Nosek, hobojista Vilém Veverka a soubor Barocco sempre giovane.

 

112

 

Během festivalu kromě skladatelů klasické hudební literatury zaznějí i díla méně uváděných autorů 20. století – letos zejména v rámci programu Agnus Dei konaného 26. srpna. Umělci provedou skladby Jana Klusáka, Samuela Barbera, Henryka Góreckého, Miloslava Kabeláče a Pēterise Vaskse. „Koncert je věnovaný vzpomínce na výjimečnou houslistku a dlouholetou oporu MHF Kutná Hora Corinne Chapelle, která v březnu letošního roku podlehla těžké nemoci,“ uvádějí organizátoři a doplňují, že barokní hudba bude 24. srpna rezonovat kaplí Božího těla v programu Barocco goes to Kutná Hora, kde se mimo jiné představí theorbista Marek Kubát a flétnistka, zakladatelka souboru Collegium Marianum a odbornice na starou hudbu Jana Semerádová.

 

Foto: Michal Kobrle, Jakub Cibulka

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.