středa, 30 červen 2021 14:39

Miroslav Kejmar zítra oslaví osmdesátku na Svatovítských varhanních večerech

Autor:

Zítřejší zahajovací koncert Svatovítských varhanních večerů nebude patřit jen varhanám. U příležitosti osmdesátých narozenin, které oslaví 3. července, na něm vystoupí dlouholetý člen a sólista České filharmonie Miroslav Kejmar. Tohoto legendárního trumpetistu doprovodí titulární varhaník a regenschori katedrály sv. Víta Josef Kšica. V programu zazní i světová premiéra skladby Luboše Sluky. Desátý ročník festivalu se koná do 27. července. Svou hru na královský nástroj předvedou v pěti koncertních večerech přední čeští i zahraniční varhaníci.

 

878

 

Významný český trumpetista Miroslav Kejmar studoval na pražské konzervatoři a na Hudební fakultě AMU u prof. Václava Paříka. V letech 1970 až 2008 byl členem a dlouholetým sólotrumpetistou České filharmonie. Je vysoce ceněn za trubková sóla například v Mahlerových nebo Brucknerových symfoniích, zejména pak v nahrávkách pořízených šéfdirigentem ČF Václavem Neumannem. Jeho pevný tón je na první poslech rozpoznatelný, uvedl se tak mezi skutečnou elitu světových hráčů.

Trvale spolupracuje se souborem Pražských žesťových sólistů, který spoluzaložil v roce 1973, a vystupuje i v dalších komorních žesťových souborech. Coby sólový hráč účinkoval v Evropě, ale i v Japonsku. V roce 1998 začal spolupracovat s vynikajícím souborem Ten of the Best s mezinárodním obsazením těch nejlepších světových hráčů na trumpetu, se kterým působil přes deset let a procestoval s ním kus světa. Natáčel pro sérii u nás i v zahraničí velmi úspěšných titulů Magical Baroque Trumpet a pořídil řadu sólových gramofonových desek a CD - Bachův Druhý Braniborský koncert dokonce třikrát. Jeho umění zachytily a vydaly společnosti jako Opus, Supraphon, Pony Canyon, Classic, Ultraphon, Music Vars nebo Octavia Records. Hrál také patnáct let s orchestry Václava Hybše, Karla Gotta, Karla Vlacha a se skupinou Golden Kids. Stále je aktivním pedagogem Pražské konzervatoře. Má za sebou mnoho masterclassů v cizině, zejména pak v Japonsku, a také hodně porotcování na různých mezinárodních žesťových soutěžích po celé Evropě.

Na koncertě, který se uskuteční zítra večer, vystoupí Miroslav Kejmar s varhaníkem Josefem Kšicou. Zazní skladby Césara Francka, Georga Friedricha Händela, Františka Xavera Brixiho, Jana Křtitela Vaňhala, Franze Schuberta, Acangela CorellihoGirolama Frescobaldiho, Johanna Sebastiana Bacha, Tomasa Albinoniho, Erolla Garnera, Ástora Piazzolly či Léona Boëllmanna. Ve světové premiéře spolu umělci přednesou Labutí píseň pro křídlovku a varhany Luboše Sluky.

 

Foto: Fb Concerts in Prague

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.