pondělí, 28 červen 2021 12:00

Letní Procházky uměním s Jitkou Hosprovou podeváté

Autor:

Po náročném roce přišli pořadatelé i letos s letním hudebním programem devátého ročníku festivalu Procházky uměním. Původní dramaturgie prošla kompletní rekonstrukcí a ta současná vychází z omezených možností pro pořádání kulturních akcí, a také z časových možností umělců a partnerů projektu. Vzhledem k minimálnímu prostoru na přípravu textů poprvé na festivalu nevystoupí herecké osobnosti a letošní ročník Procházek uměním bude přednostně věnován hudbě. Pozvání přijali sólisté i komorní soubory. Po sobotním zahájení přijede 3. července Wihanovo kvarteto a na dalších koncertech vystoupí ještě Martina Kociánová a dechové trio Amadeus, Kateřina Englichová, Jaroslav Svěcený a Lukáš Sommer nebo Pavel Kohout.

 

501

 

Wihanovo kvarteto navštíví v sobotu 3. července Březín, představí se nejen v hudbě F. X. Richtera a W. A. Mozarta, ale dojde také na Dvořákův kvintet Es Dur. V Rabštejně nad Střelou představí svůj originální program pěvkyně Martina Kociánová s dechovým triem Amadeus, harfistka Kateřina Englichová vystoupí v barokní kapli sv. Anny v Nečtinech a do Dolní Bělé přijal pozvání houslista Jaroslav Svěcený, který představí slavné evropské housle v rámci svého programu s kytaristou a skladatelem Lukášem Sommerem. Na závěr festivalu v Manětíně rozezní poprvé po rekonstrukci vzácné barokní Barbořiny varhany varhaník Pavel Kohout.

 

502

 

„Letošní rok poznamenal mimo jiné všechny děti. Zvláště ty, které se věnují hudbě, měly výuku po Skypu nebo neměly žádnou. Rozhodla jsem se proto mimořádně letošní dobrovolnou festivalovou sbírku nasměrovat ke dvěma talentovaným českým houslistům. Patnáctiletý Roman Červinka a šestnáctiletý Daniel Matejča se po svých předešlých úspěších připravují na významnou mezinárodní houslovou soutěž Wieniawski – Lipinski v Polsku a až teď mohli začít naživo pracovat pod vedením profesorů Borise Belkina a Maurizia Sciarretty na mezinárodní akademii v italské Imole,“ informuje ředitelka a zakladatelka festivalu, violistka Jitka Hosprová a dodává, že se v rámci letního programu festivalu představí publiku se svým programem i oba tito mladí umělci. Daniel Matejča vystoupí v kapli sv. Anny v Nečtinech po boku Kateřiny Englichové a Roman Červinka v Manětíně v kostele sv. Barbory společně s varhaníkem Pavlem Kohoutem.

 

503

 

500

 

Foto: archiv festivalu

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.