čtvrtek, 27 květen 2021 10:52

Festival Concentus Moraviae začíná s publikem i online

Autor:

Hudba jako na dlani, to je podtitul šestadvacátého ročníku jihomoravského festivalu Concentus Moraviae. Festival 13 měst se koná od 27. května do 24. června, nabízí dvě desítky programů a jako mimořádný doplněk pak 26. září brněnský koncert Magdaleny Kožené a basilejského barokního orchestru La Cetra s uměleckým vedoucím Andreou Marconem. Zahajovací koncert s omezenou účastí publika patří dnes večer v kostele Nanebevzetí Panny Marie ve Valticích vokálnímu duu Kchun a tvůrcům videoartu Atilovi Vörösovi a Rudolfu Živcovi. Je také přenášen v online streamu.

 

5561

 

Program dua Kchun, které tvoří tenorista Martin Prokeš a barytonista Marek Šulc, má název Purgatio a čerpá z Danteho Božské komedie. Vyvolává hudební a obrazové představy očistce – podle katolické víry ospravedlnění s nadějí přijetí do nebe. Projekt s tématem cesty duchovního hledání provázejí skladby Jacopa da Bologna, Johannese de Florentia a hudba z kodexu Las Huelgas.

 

5554

 

Další programy přibližují například violu da gamba v renesanční Angli nebo středověkou milostnou poezii, umožňují hudební návštěvu keltských zemí a islámského světa, přinesou nejrůznější aranžmá souboru Moravia Brass Band, populární italské a anglické písně ze 17. století v interpretaci sopranistky Raquel Anduezy a souboru Private Musicke či neapolské lidové písně v podání sopranistky Lieselote De Wilde a jazzového kytaristy Petera Verhelsa. V programu figurují Tiburtina Ensemble, Schola Gregoriana Pragensis, varhaníci Jan Šprta a Bart Jacobs, cembalista Andrea Buccarella, belgicko-tuniská zpěvačka Ghalia Benali, enfants terribles mezinárodní scény Thomas Dunford a Jean Rondeau, kteří si vysloužili přezdívku výrostci staré hudby, nebo Anna Fusek, která hraje na flétnu, housle a kladívkový klavír.

 

5562

 

Na 26. září je do brněnského Besedního domu ohlášen koncert mezzosopranistky Magdaleny Kožené a švýcarského mezinárodního souboru La Cetra Barockorchester Basel. Na programu tohoto Galakoncertu pro festival Concentus Moraviae je hudba Claudia Monteverdiho a dalších starých italských mistrů, ale také dílo Luciana Beria a kompozice s názvem Ariadna má problém, pod kterou je vedle Monteverdiho podepsán rovněž Marko Ivanović.

Unikátnost mezinárodního hudebního festivalu Concentus Moraviae spočívá v kurátorském konceptu příprav programů. Zaměření na klasickou hudbu, se silným akcentem na hudbu starou, doplňují přesahy do jiných žánrů.

 

5557

 

5563

 

5559

 

5555

 

Foto: archiv festivalu, Felix Broede, Wikipedie (Karl Gruber - CC BY 3.0)

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.