úterý, 11 květen 2021 07:20

Ensemble Opera Diversa – dnes online koncert a open air happening v pátek

Autor:

Komorní orchestr Ensemble Opera Diversa dnes představí tři premiérové skladby v živém streamu z krásného prostředí vily Löw-Beer. Spoluúčinkovat budou violoncellista Jozef Lupták a tanečníci ProART Company. Název koncertu Movere odkazuje na souvislost s pohybem, který bude divákům zprostředkován ve formě abstraktního zhudebnění pohybu i konkrétního tanečního zpracování. Zazní česká premiéra skladby Metamorfosi dánského autora Pera Nørgårda, v níž hudební zážitek doplní duo tanečníků, premiéra skladby Paprsky světla brněnského skladatele Martina Wiesnera, zkomponovaná na objednávku souboru, a česká premiéra skladby Klātbūtne lotyšského skladatele Pēterise Vaskse. Řídit bude dirigentka Gabriela Tardonová. Koncert bude k zhlédnutí od 19 hodin na YouTube kanálu spolku ProART, odkaz na stream a další informace naleznete také na operadiversa.cz a na její facebookové události.

 

181

 

Ensemble Opera Diversa uvádí, že první skladba s názvem Metamorfosi zřetelně odkazuje k pohybu znamenajícímu proměnu. V případě tohoto díla Pera Nørgårda pomalou proměnu jediného hudebního motivu, podpořenou navíc promyšlenou taneční choreografií. Jedná se o první skladatelovo dílo pro smyčcový orchestr, které svým obsazením spadá do jádra autorovy tvorby pro smyčcové nástroje, na kterých dle jeho vlastních slov oceňuje jejich zvukové spektrum a celkovou podstatu.

 

185

 

„Skladba Paprsky světla zkomponovaná mladým brněnským skladatelem Martinem Wiesnerem je přibližně desetiminutovou kompozicí pro komorní smyčcový orchestr, v níž se útržky melodie, tvořené rafinovanými výrazovými prostředky a subtilními disonancemi, spojují v jeden celek, plynulý tok zvukomalebné hudby. Napříč orchestrem prochází krátké, vzestupně i sestupně směřující vlny doplněné o zpestřující trylky, jejichž pestrá a proměnlivá dynamika podporuje dojem ‚vlnění‘ světla, objevujícího se vždy jako náznak světelného paprsku v celkovém orchestrálním zvuku,“ seznamují s programem pořadatelé a doplňují, že streamovaný večer zakončí Koncert č. 2 „Klātbūtne“ pro violoncello a smyčcový orchestr Pēterise Vaskse, odkazující svým názvem k přítomnosti, ve snaze překlenout alespoň pomyslně vzdálenost mezi diváky a účinkujícími. Třívětý koncert pro violoncello a smyčcový orchestr představuje úvodní klidný monolog sólového violoncella, přecházející v tesknost a úzkost, znepokojivé scherzo až po zoufalství a následné zklidnění v podobě zpívané ukolébavky.

 

186

 

V návaznosti na dnešní streamovanou premiéru skladby Paprsky světla zazní tato skladba Martina Wiesnera také na ‚open air happeningu‘, při němž se orchestr Ensemble Opera Diversa v podvečer 14. května vydá na cestu napříč třemi brněnskými parky, aby všem kolemjdoucím i aktivně přihlížejícím alespoň částečně vrátil radost z tolik chybějící živé hudby – to vše pod širým nebem, bezpečně a distančně,“ uzavírají svou pozvánku na obě akce organizátoři.

Rozhovor s Gabrielou Tardonovou čtěte ZDE.

 

184

 

Foto: Mila Vašíčková, Vít Kobza, Martina Zuzana Šimkovičová, Pixabay

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.