sobota, 16 leden 2021 09:52

NDM chystá online medailonek o Vladimíru Brázdovi, koncert i premiéru Toscy

Autor:

Minulý rok Národní divadlo moravskoslezské plánovalo výstavu ke stému výročí narození dirigenta Vladimíra Brázdy. Pořadatelé však mohli uskutečnit jen instalaci věnovanou jeho dlouholetému spolupracovníkovi, herci a komikovi Josefu Kobrovi, po němž je pojmenován slavnostní sál v Divadle Jiřího Myrona. Oba výrazně ovlivnili zlatou éru ostravské operety. Vladimíru Brázdovi nyní NDM věnuje na své YouTube stránce videomedailonek. Na stejné stránce bude k dispozici i plánovaný komorní koncert a premiéra Pucciniho opery Tosca.

 

100

 

Během více než padesátileté práce pro tehdejší Státní divadlo v Ostravě připravil Brázda na sto padesát inscenací a jeho posledním počinem v angažmá byla v roce 1994 Lehárova opereta Veselá vdova. Špičkovou úroveň jím nastudovaných operet mohli obdivovat například diváci v londýnské Covent Garden v roce 1968, ve Státní opeře v Drážďanech v roce 1980 a často i naši diváci televizní. Medailonek bude k zhlédnutí od pondělí 18. ledna v půl sedmé večer a bude k dispozici po dobu jednoho roku.

Další projekt, komorní koncert, zazní živě ze slavnostního sálu v Divadle Jiřího Myrona hned úterý 19. ledna v 18:30 hodin. Zahraje klarinetista a saxofonista Zbigniew Kaleta, kterého doprovodí klavírista Adam Farana. V několika skladbách se o klavírní doprovod postarají Vlastimil Šmída a Martina Farana.

 

101

 

„Už nyní mohu pozvat k premiéře slavné opery Tosca Giacoma Pucciniho. Bude živě na jevišti Divadla Antonína Dvořáka, ale s ohledem na opatření s největší pravděpodobností online, a proběhne 13. února. Termín premiéry druhého obsazení ještě upřesníme. Dílo z roku 1899 připravuji spolu s hudebním ředitelem naší opery Markem Šedivým a dirigentem Adamem Sedlickým. V hlavní roli vystoupí Maida Hundeling / Petra Alvarez Šimková,“ zve ke sledování ředitel Národního divadla moravskoslezského Jiří Nekvasil.

 

Foto: archiv NdM, archiv festivalu Janáčkův Máj

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.