sobota, 28 listopad 2020 10:43

Deník Anny Frankové jako opera v SND

Autor:

Slovenské národní divadlo v Bratislavě uvede dnes večer operní monodrama Denník Anny Frankovej od Grigorije Frida. Hodinové dílo pro soprán a komorní orchestr vzniklo v roce 1968. Nová inscenace Operného štúdia SND bude součástí vzdělávacího programu pro školy. První představení se koná v Sále opery a baletu nové budovy SND, živý stream je plánován prostřednictvím portálu Návštevník online.

 

6

 

Deník Anny Frankové, vrcholný opus Grigorije Samujloviče Frida (1915-2012), významného sovětského a ruského skladatele a malíře židovského původu, je založen na autentických zápiscích třináctileté židovské dívky z Německa. Anna Franková zahynula v koncentračním táboře. S dalšími členy rodiny se předtím po dva roky skrývala v Amsterdamu, úkryt byl ale nakonec vyzrazen. Zachráněný rukopis po válce vyšel jako kniha, přeložená nyní už do desítek jazyků. Opera ve zkratce vypráví její příběh od narozenin v roce 1942 přes skrývání a první lásku až po razii gestapa a její odvlečení.

 

5

 

Dirigentem inscenace je Ondrej Olos, dramaturgem a režisérem Marek Mokoš. V úlohe Anny Frankové účinkují Aneta Podracká Bendová, Jana Vondrů a Eva Esterková, na klavír hraje Andrea Bálešová. Spoluúčinkuje členka baletního souboru Margaux Bortoluzzi. Ve stejné podobě s klavírem měla komorní opera premiéru v Moskvě v roce 1972.

„Současná situace nás opět nutí zamýšlet se spolu s mladou generací, jak je nesmírně důležité znát historii druhé světové války. Extremismus, násilí, netolerance k lidem různých etnik a vyznání a mnohé podprahové ideologie, které opět ožívají, jsou motivací, abychom hovořili o hrůzách toho období a o jejich následcích,“ uvádějí organizátoři. Inspirovali se letošním lednovým 75. výročím osvobození koncentračního a vyhlazovacího tábora v Osvětimi.

 

4

 

Slovenské národní divadlo prezentuje toto dílo také jako vzdělávací program pro školy. Partnerem mu je Nadácia Milana Šimečku, která už 15 let organizuje putovní výstavu Anny Frankové určenou pro žáky středních škol. Výstava dává prostor i současným příběhům mladých lidí, kteří čelí různým formám diskriminace. Spolu s operní inscenací může přiblížit historický kontext doby, pronásledování židovského obyvatelstva a holokaust, ale zároveň otvírá témata současnosti.

Další termíny představení přibydou po dnešní premiéře do programové nabídky Opery SND po uvolnění protipandemických opatření.

 

1

 

Foto: Peter Brenkus

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.