pondělí, 16 listopad 2020 10:46

Collegium 1704 od jara ve Vzletu v pražských Vršovicích

Autor:

V Praze vzniká nové kulturní centrum, a to z bývalého sokolského kina Vzlet ve Vršovicích. Nová instituce bude unikátním spojením tří renomovaných kulturních pražských organizací – barokního orchestru Collegium 1704, divadla Vosto5 a vršovického Kina Pilotů. Collegium 1704 tam bude nabízet veřejné generální zkoušky a koncerty. Programově chce být Vzlet nejen významnou pražskou a českou kulturní institucí, ale má ambici hrát důležitou roli i v mezinárodním měřítku. Po rekonstrukci, která má skončit na jaře příštího roku, se Vzlet otevře veřejnosti. Na podporu této nově vznikající instituce je spuštěna crowdfundingová kampaň.

 

1

 

Původní prvorepublikové kino Vzlet ve Vršovicích bylo během své téměř stoleté existence prosperujícím biografem, zchátralým skladem filmového archivu i multifunkčním kulturním prostorem. Poslední roky zůstávala budova nevyužita.

Kromě vlastní produkce chce nová instituce aktivně vyhledávat a koprodukovat kvalitní kulturní projekty, které budou zapadat do celkového programového a dramaturgického zaměření kulturního centra. Bude se jednat o divadelní představení divadla Vosto5 a dalších programově spřízněných divadelníků, koncerty nejen vážné hudby, například veřejné zkoušky a koncerty spoluzakládajícího souboru Collegia 1704, festivaly, projekty zaměřené na umělecké vzdělávání, významné společenské a kulturní akce, konference i projekty ve veřejném prostoru. Nový Vzlet se otevře pod vedením divadelního producenta a člena divadla Vosto5 Petra Prokopa.

 

3

 

„Na první pohled by se mohlo zdát, že za normálních okolností je Praha zahlcena kulturními aktivitami všeho druhu a jen obtížně bychom hledali prostor pro rozvoj nových smysluplných projektů. Při bližším pohledu však zjistíme, že téměř veškeré významnější kulturní dění v Praze je vázáno na oblast turistické zóny středu města a obrovský historický potenciál širšího centra, natož městských periferií, zůstává zcela nevyužit. Přitom čtvrti jako Vinohrady nebo Vršovice mají fascinující historii a nezaměnitelný genius loci. Jsem přesvědčen, že na rozhraní těchto dvou městských částí nově vznikající kulturní centrum, nabízející špičkové umění a široce rozkročený kulturní program, má potenciál stát se nepřehlédnutelným bodem na kulturní mapě Prahy,“ uvádí zakladatel a umělecký vedoucí Collegia 1704 Václav Luks.

Garanty jednotlivých programových linek, které budou vytvářet dramaturgickou osu Vzletu, budou dirigent Václav Luks a hudební producentka Veronika Hyksová za hudební sekci, režisér a scénárista Jiří Havelka a dramaturgyně Marta Ljubková za divadelní část, dramaturg, herec a moderátor Ondřej Cihlář jako garant talkshows a provozovatel Kina Pilotů a filmový producent Jan Macola jako garant přednášek, vědy a médií.

 

2

 

Foto: Fb kulturního centra Vzlet, Donio.cz

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.