středa, 14 říjen 2020 12:59

Mezinárodní festival Janáček Brno přesouvá šest koncertů

Autor:

Opera Bohuslava Martinů Řecké pašije, recitál tenoristy Pavola Breslika, koncert Dětského sboru Brno, folklorní setkání s Magdalenou Múčkovou a cimbálovou muzikou Danaj, písňový večer barytonisty Tomáše Krále a koncert Pražského filharmonického sboru – to vše jsou hudební setkání Mezinárodního festivalu Janáček Brno, jejichž původní termíny byly kvůli vládním nařízením zrušeny. Pořadatelé však stále doufají, že se epidemiologická situace zlepší, a představují některá nová data koncertů.

 

3

 

Pro Řecké pašije Bohuslava Martinů a recitál tenoristy Pavola Breslika už pořadatelé jednou nové termíny našli, ovšem to ještě netušili, že vládní restrikce zamezí uspořádat akce i v nich. Až budou známy další možnosti, jistě je zveřejníme i na KlasicePlus.


Pro koncert Dětského sboru Brno, jehož sbormistryní a uměleckou vedoucí je Valeria Maťašová, v Mozartově sále Divadla Reduta našla produkce nové datum, a sice 17. listopadu od 15 hodin. Na programu budou Říkadla Leoše Janáčka, kantáta Bohuslava Martinů pro sóla, recitátora, ženský či dětský sbor a komorní ansámbl Otvírání studánek a dětská opera o dvou dějstvích na libreto Adolfa Hoffmeistera Brundibár terezínského autora Hanse Krásy.

 

4

 

„Opera původně vznikla pro soutěž, kterou vypsalo v roce 1938 československé ministerstvo školství. Ale dějiny určily jinak a k vyhodnocení soutěže již nedošlo. V roce 1941 se rozhodl ředitel pražského židovského sirotčince Otto Freudenfeld operu provést. Sám skladatel se však již představení neúčastnil, jelikož byl deportován do Terezína. Následně odjel do Terezína i Freudenfeld, jemuž se podařilo klavírní výtah opery do tábora propašovat. Krása ji opětovně zinstrumentoval a slavná premiéra se konala 23. září 1943 v sále Magdeburských kasáren. Opera Brundibár o utlačovateli, kterého společně přemůžou děti a zvířátka, dávala divákům i účinkujícím z řad terezínských dětí na chvíli zapomenout na hrůzný svět kolem. Nemusíme dodávat, že mnozí interpreti se konce války nedočkali, stejně jako autor opery Hans Krása, který byl v říjnu 1944 zavražděn v koncentračním táboře v Osvětimi,“ uvádí muzikolog Jiří Zahrádka.

Následující den, 18. listopadu, zazní v Červeném kostele na Komenském náměstí v Brně Kostelní písně ze Znorov, a to v premiéře folklorního koncertního pořadu přímo pro festival. Od 19 hodin tam vystoupí cimbálová muzika Danaj se zakládající členkou a uměleckou vedoucí Magdalenou Múčkovou.

 

0

 

Recitál barytonisty Tomáše Krále představí písňovou tvorbu autorů narozených v rozmezí desíti let a patřících k nejrespektovanějším tvůrcům, kteří otevřeli dveře hudebně překotnému dvacátému století. Na klavír bude hrát Matan Porat a zazní hudba Clauda Debussyho, Gustava Mahlera a Leoše Janáčka, a to 25. listopadu ve 20 hodin ve vile Tugendhat.

Brněnský Besední dům bude 19. prosince od sedmi hodin večer místem koncertu Pražského filharmonického sboru s jeho šéfsbormistrem Lukášem Vasilkem. Sólisty budou sopranistka Lucie Silkenová, mezzosopranistka Jana Hrochová, tenorista Martin Slavík a barytonista Jiří Brückler.

 

1

 

„Koncert nabízí průřez tím zásadním, co přinesla česká a moravská sborová tvorba v prvních dvou desetiletích 20. století (pochopitelně s jistým přesahem). Trojice skladatelů Foerster–Novák–Janáček ukazovala v této (nejen pro oblast hudby) překotné době další směřování sborového umění. To, že právě Janáčkova tvorba představovala zcela zásadní posun od dosavadního způsobu komponování pro sbor, je zřejmé. Dokládají to i další sborové skladby na programu tohoto koncertu. V jeho druhé polovině pak zazní zásadní sborové dílo 20. století, Stravinského Svaděbka,“ přibližuje Jiří Zahrádka.

 

O streamovaných projektech festivalu jsme psali včera.

 

Foto: archiv festivalu, archiv NdB, Fb Dětského sboru Brno

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.